Pierwszym i zarazem jednym z najważniejszych etapów budowy komputera stacjonarnego jest wybór płyty głównej. Umieszczona centralnie w obudowie stanowi jeden z głównych elementów sprzętu i pozwala na podłączenie karty graficznej, procesora, pamięci RAM, dysku twardego i innych niezbędnych komponentów. W efekcie, mimo że często pomijana odpowiada za wydajność i możliwość rozbudowy sprzętu w przyszłości. Dowiedz się zatem, jak wybrać idealną płytę główną, która sprawdzi się w Twoim PC.
Sprawdź dostępne gniazdo procesora
Każda płyta główna wyposażona jest w gniazdo pozwalające na montaż procesora. Przy wyborze należy zatem sprawdzić zgodność płyty głównej z CPU, które planujesz zainstalować w komputerze. Właściwy wybór na tym etapie gwarantuje bezproblemowe złożenie komputera i prawidłową współpracę poszczególnych komponentów. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy samodzielnie wybierasz płytę w sklepie sferis.pl lub u innego dostawcy podzespołów. Obecnie najpopularniejsze sockety, to:
- Dla procesorów Intel:
- LGA 1700 - układ obsługujący procesory Intel 12., 13. oraz 14. generacji. Pasuje do wszystkich popularnych jednostek.
- LGA 1851 - dedykowany dla procesorów Intel Core Ultra z linii Arrow Lake.
- Dla procesorów AMD:
- AM5 - stworzony dla procesorów Ryzen z serii 7000 i nowszych.
- sTRX4 - socket stosowany w jednostkach Ryzen Threadripper 3000, które stworzono z myślą o profesjonalistach.
Szukając nowoczesnej płyty głównej warto zainteresować się jedynie powyższymi socketami. Wiele modeli płyt z tego rodzaju jednostkami można znaleźć w ofercie pod adresem: https://www.sferis.pl/plyty-glowne-2894. Dzięki szerokiej kolekcji każdy z klientów wybierze w sklepie coś odpowiedniego dla siebie.
Dopasuj rozmiar płyty głównej
Wciąż bardzo duże znaczenie ma także wielkość płyty głównej. Na rynku można spotkać kilka wariantów, których rozmiar warunkuje kompatybilność z obudową.
Format ATX
Standardowy rozmiar, który oferuje najwięcej złącz i slotów. Pozwala bez problemu osadzić dużych rozmiarów układy chłodzenia i potężne karty graficzne. Wymaga jednak sporych rozmiarów obudowy, aby możliwy był swobodny montaż wszystkich podzespołów. Format ten najczęściej obecnie stosowany jest w komputerach gamingowych oraz jednostkach do zastosowań profesjonalnych.
Format microATX
Mniejszy format, który z uwagi na ograniczony rozmiar pozwala na stosowanie mniejszych obudów. Pozwala cieszyć się nadal szerokim dostępem slotów, a jednocześnie ograniczonymi rozmiarami. Doskonale sprawdza się w komputerach o umiarkowanej wydajności, w których równie istotna, co wydajność jest także estetyka i niska waga całej konstrukcji.
Format mini-ITX
Najmniejszy obecnie format o jedynie podstawowych możliwościach. Stanowi świetny wybór do miniaturowych komputerów, w których najważniejsza jest niska waga i mobilność całej jednostki.
Parametry, które warto mieć na uwadze
Wybierając płytę główną, warto dodatkowo wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, które wpływają na obecną wydajność oraz możliwość rozbudowy w przyszłości. Pierwszą kwestią jest obsługiwana pamięć RAM. Obecnie najlepiej sięgać po płyty współpracujące z pamięcią typu DDR5. To najnowsze rozwiązania, których szybkość przydaje się szczególnie w bardziej wymagających zastosowaniach. Warto również sprawdzić maksymalną ilość pamięci obsługiwanej przez płytę (najlepsze modele obsługują nawet 128 GB).
Ważnym aspektem są również sloty i złącza. Absolutną podstawą obecnie są gniazda PCIe dla kart graficznych, sieciowych i dźwiękowych, a także gniazda M.2, które są używane przez szybkie dyski SSD. Płyty główne wyposażone w kilka gniazd są najlepszym wyborem z uwagi na możliwość rozbudowy w przyszłości.
Dla graczy istotne są także możliwości w zakresie podłączania dodatkowych wentylatorów. Najlepsze płyty powinny umożliwiać podłączenie nawet kilku dodatkowych wentylatorów, które zoptymalizują odprowadzanie ciepła.