Kolczyk do nosa ze stali chirurgicznej - porady dotyczące noszenia i pielęgnacji

Kolczyk do nosa ze stali chirurgicznej - porady dotyczące noszenia i pielęgnacji
Autor Amalia Czarnecka
Amalia Czarnecka20 sierpnia 2023 | 6 min

Noszenie kolczyka w nosie - modny trend z historia

Kolczyki w nosie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Już w starożytności noszono bogato zdobione ozdoby w nosie, aby podkreślić status społeczny lub przynależność do grupy. Zwyczaj ten przetrwał do czasów współczesnych, choć motywacje się zmieniły. Dziś kolczyk w nosie to przede wszystkim modny dodatek, sposób na podkreślenie osobowości i wyróżnienie się z tłumu.

Różnorodność stylów i kształtów

Współcześnie dostępna jest ogromna różnorodność kolczyków do wyboru. Klasyczne, niewielkie kółeczka ze stali chirurgicznej to nadal bardzo popularny wybór. Stal chirurgiczna jest hypoalergiczna, nie powoduje podrażnień i pozwala nosić kolczyk na długo. Oprócz stali dostępne są kolczyki z innych metali - złota, srebra, tytanu czy platyny. Metale szlachetne świetnie nadają się dla alergików. Oprócz prostych kółeczek, coraz modniejsze stają się ozdobne kolczyki z oryginalnymi końcówkami w kształcie kwiatów, gwiazdek czy symboli.

Indywidualny dobór kolczyka

Aby noszenie kolczyka było bezpieczne i wygodne, bardzo ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru i kształtu. Należy wziąć pod uwagę anatomię własnego nosa - jego szerokość, grubość chrząstki oraz miejsce, w którym chcemy umiejscowić ozdobę. Bardzo ważna jest też długość kolczyka - zbyt krótki może wbijać się w skórę, a zbyt długi uwierać i ciągnąć za sobą chrząstkę. Idealnie dopasowany kolczyk powinien swobodnie przylegać do nozdrzy od wewnątrz.

Przekłucie nosa - krok po kroku

Przygotowanie do zabiegu

Samodzielne przekłuwanie nosa jest ryzykowne i zdecydowanie odradzane. Najbezpieczniej udać się do profesjonalnego studia piercingu, gdzie zabieg wykona doświadczony fachowiec w sterylnych warunkach. Przed przekłuciem nosa należy zadbać o jego odpowiednie przygotowanie. Warto wstrzymać się z piciem alkoholu czy zażywaniem leków rozrzedzających krew kilka dni przed zabiegiem. Bezpośrednio przed kolczykowaniem nosa dobrze umyć twarz i zdezynfekować okolice nosa.

Pierwsze dni po przekłuciu

Po umieszczeniu kolczyka w nosie bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja, aby uniknąć infekcji i powikłań. Przez pierwszy tydzień należy przemywać okolice kolczyka preparatem odkażającym. Warto unikać dotykania, kręcenia czy wyciągania nowej ozdoby. Kolczyk powinien cały czas pozostawać w nosie - nawet podczas snu czy mycia twarzy. Całkowite wygojenie świeżego przekłucia zajmuje około 6-8 tygodni.

Codzienna higiena i pielęgnacja

Gdy pierwsze dni po przekłuciu miną, codzienną rutyną powinno stać się delikatne obracanie kolczyka w obie strony podczas mycia twarzy. Zapobiega to przywieraniu i zarastaniu otworu. Należy też regularnie wymieniać kolczyk na nowy. Idealnie robić to co około 6 miesięcy. Regularna wymiana zapobiega osadzaniu się bakterii i brzuśca.

Problemy i ich rozwiązywanie

Reakcje alergiczne

Czasem po umieszczeniu kolczyka może dojść do reakcji alergicznej objawiającej się zaczerwienieniem, obrzękiem czy swędzeniem. Warto wtedy jak najszybciej wymienić ozdobę na hipoalergiczną - wykonaną z tytanu, platyny lub złota. Można też zastosować maści i kremy łagodzące podrażnienia.

Blizna keloidowa

U niektórych osób w miejscu przekłucia może dojść do nadmiernego rozrostu tkanki bliznowatej, zwanego keloid. Jest on trudny do usunięcia. Aby go uniknąć, należy bardzo starannie pielęgnować świeże przekłucie i nie urażać go mechanicznie. W przypadku pojawienia się keloidu najlepiej udać się do dermatologa.

Bezpieczne usuwanie kolczyka

Decydując się na usunięcie kolczyka z nosa, trzeba zrobić to ostrożnie, aby nie uszkodzić chrząstki. Najlepiej chwycić mocno główkę kolczyka i wyciągnąć ją na wprost z nozdrzy. Nie należy kręcić ani wyrywać kolczyka. Po usunięciu ozdoby dziurka powinna się zarosnąć w ciągu kilku tygodni.

Stylizacje z kolczykiem w nosie

Kolczyk do nosa ze stali chirurgicznej - porady dotyczące noszenia i pielęgnacji

Finezyjne miniatury

Obecnie modne są bardzo drobne, minimalistyczne kolczyki, ledwo zauważalne w nozdrzach. Stanowią one subtelny akcent, który nie rzuca się w oczy na pierwszy rzut oka. Pasują szczególnie do codziennych, dziennych stylizacji oraz oficjalnego stroju.

Ozdobne kolczyki zwane pierścionkami

Większe, ozdobne kolczyki noszone w środkowej części nosa to trend bardzo popularny wśród celebrytek i fashionistek. Zwane są one pierścionkami lub chain nose hoop. Często zawierają dodatki w postaci kamieni, pereł, ćwieków czy łańcuszków. Świetnie komponują się z makijażem i wieczorową kreacją.

Geometryczne wzory i kombinacje

Oryginalnie prezentują się kolczyki łączone w zestawy o geometrycznych kształtach. Można nosić kilka miniatur w jednym nosie lub połączyć kolczyki w nosie z ozdobami na ustach czy brwiach. Takie połączenia tworzą spójną, designerską stylizację i przyciągają wzrok.

Kolczyk w nosie to nie tylko modny gadżet, ale także sposób na podkreślenie własnej osobowości. Warto jednak pamiętać o odpowiednim doborze ozdoby i właściwej pielęgnacji, aby cieszyć się pięknym efektem. Przy zachowaniu tych zasad noszenie kolczyka w nosie może być prawdziwą frajdą.

Podsumowanie

Kolczyk w nosie to interesujący sposób na wyróżnienie się i podkreślenie własnej osobowości. Choć noszenie ozdób w nosie ma długą historię, wciąż pozostaje modnym i oryginalnym trendem. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu przekłucia oraz właściwa pielęgnacja świeżej dziurki. Warto dobrać idealny rozmiar i kształt kolczyka, aby cieszyć się jego noszeniem. Przy zachowaniu kilku zasad kolczyk w nosie może być świetnym uzupełnieniem codziennych i wieczorowych stylizacji.

Najczęstsze pytania

Pierwsze godziny po przekłuciu mogą wiązać się z uczuciem dyskomfortu i niewielkim bólem w nosie. Jest to jednak przejściowe i zazwyczaj ustępuje po kilku godzinach. Jeśli ból nie zelży, warto zasięgnąć porady piercera.

Całkowite wygojenie świeżo przekłutego nosa zajmuje około 6-8 tygodni. W tym czasie należy bardzo starannie pielęgnować okolice kolczyka, przemywając je regularnie i nie dotykając. Unikać należy również wyciągania ozdoby z nosa.

Tak, otwór po kolczyku w nosie jest w stanie całkowicie się zarosnąć. Zazwyczaj wymaga to kilku tygodni. Im dłużej nosiło się kolczyk, tym dłużej dziurka będzie się goiła. Czasem blizna może pozostać lekko widoczna.

Świeżo przekłuty kolczyk powinien pozostawać w nosie przez całą dobę, również w nocy. Pomoże to utrzymać otwór i zapobiec jego zarastaniu. Warto spać na wysokości poduszki, unikając ucisku na nos. Po wygojeniu kolczyk można zdejmować na noc.

Codziennie rano i wieczorem należy delikatnie obracać kolczyk w obie strony podczas mycia twarzy. Raz na jakiś czas warto zdemontować ozdobę, wyczyścić starannie okolice i założyć nowy kolczyk. Regularna wymiana zapobiega gromadzeniu się bakterii.

5 Podobnych Artykułów

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Recenzja Lenovo IdeaPad 100 15IBD - Wybór wartościowy
  3. Niezwykła oferta HBO Max od Twojego operatora - zacznij oglądać już dziś!
  4. Walentynkowa promocja w Orange: Idealny prezent dla Ciebie i bliskiej osoby
  5. Bateria 36V 20Ah - Czy to odpowiedni wybór dla Twoich potrzeb?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amalia Czarnecka
Amalia Czarnecka

Jestem Amalia, i od zawsze interesuje mnie technologia, zwłaszcza ta związana z mobilnymi urządzeniami. Tutaj znajdziecie recenzje najnowszych modeli telefonów, rankingi popularnych marek, a także wiele porad dotyczących wyboru odpowiedniego smartfona oraz jego użytkowania.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły