Film "The Social Network" to absolutny hit, który na zawsze zmienił sposób, w jaki postrzegamy media społecznościowe. Choć minęła już ponad dekada od jego premiery, produkcja w reżyserii Davida Finchera wciąż zachwyca i intryguje widzów. Dlaczego warto obejrzeć tę historię o powstaniu Facebooka i co sprawia, że jest ona tak ponadczasowa?
Geneza powstania filmu o Facebooku
Pomysł na film o Marku Zuckerbergu i powstaniu Facebooka
Pomysł na film zrodził się już w 2009 roku, kiedy to producent Scott Rudin zasugerował Aaronowi Sorkinowi napisanie scenariusza o założeniu Facebooka. Sorkin, znany z serialu "Prezydencki poker", był zafascynowany tą historią. Uznał, że opowieść o studencie Harvardu, który stworzył serwis zmieniający oblicze komunikacji milionów ludzi na całym świecie, ma ogromy potencjał. Rozpoczął więc rzetelne research, studiując książki i artykuły o Facebooku i Marku Zuckerbergu.
Zainteresowanie studia produkcyjnego historiami założycieli Doliny Krzemowej
Kolejnym kluczowym elementem było zainteresowanie wytwórni Columbia Pictures opowieściami o młodych wizjonerach z Doliny Krzemowej. Po sukcesie "Steve Jobs" z Ashtonem Kutcherem, szukali kolejnego projektu pokazującego fascynującą transformację nastolatka w wpływowego giganta technologicznego. Historia Facebooka wydawała się idealna dla Hollywood.
Przygotowania i zebranie materiałów do scenariusza
Aaron Sorkin przeprowadził setki godzin wywiadów z ludźmi z otoczenia Zuckerberga, min. z jego wspólnikami i dziewczynami. Przeczytał też wszystkie artykuły prasowe i materiały sądowe dotyczące spraw o zniszczenie reputacji i kradzież własności intelektualnej. Na tej podstawie stworzył scenariusz, pokazujący fascynującą historię twórcy Facebooka.
Główne wątki fabularne filmu
Studenckie życie Marka i jego pomysł na serwis społecznościowy
Film rozpoczyna się od pokazania Marka jako ambitnego, lecz nieco aspołecznego studenta Harvardu. Przechodzi przez burzliwy okres powstania pomysłu na TheFacebook.com i późniejszych przekształceń w Facebooka. Ukazuje geniusz i determinację Zuckerberga.
Konflikty i procesy sądowe z powodu powstania Facebooka
Kolejny wątek to konflikt Marka z przyjaciółmi, którzy czuli się oszukani w kwestii udziałów w nowej spółce. Prawnicy bliskich Zuckerbergowi wspólników oskarżają go o złamanie umowy i kradzież pomysłu. Fascynująco pokazano procesy sądowe i ugodę wartą 65 mln dolarów.
Dynamiczny rozwój i sukces serwisu Facebook
Film ukazuje niezwykle dynamiczny rozwój Facebooka, który w ciągu kilku lat stał się najpopularniejszym serwisem społecznościowym świata. Dzięki ciężkiej pracy i wizji Zuckerberga osiągnął on sukces na niespotykaną dotąd skalę. Widzimy narodziny prawdziwego imperium internetowego.
Obsada i charakterystyka głównych postaci
Jesse Eisenberg jako Mark Zuckerberg
W roli Marka Zuckerberga wystąpił Jesse Eisenberg. Aktorowi udało się doskonale sportretować niezwykle ambitnego, wręcz obsesyjnego młodego wizjonera z Doliny Krzemowej. Stworzył wiarygodną i złożoną postać geniusza komputerowego o skomplikowanej osobowości.
Andrew Garfield jako Eduardo Saverin
Jako bliski przyjaciel Zuckerberga z czasów studenckich, później oskarżający go o złamanie umowy, wystąpił Andrew Garfield. Jego gra aktorska oddaje zarówno ciepło, jak i żal z powodu zdrady długoletniej przyjaźni przez Marka. Bardzo przejmująca kreacja.
Justin Timberlake jako Sean Parker
Justin Timberlake jako charyzmatyczny założyciel Napstera - Seana Parkera - wniósł do filmu lekkość i charyzmę. Jego postać symbolizuje "rockandrollowy" styl życia i biznesu w Dolinie Krzemowej. Świetny pomysł obsadowy.
Za kulisami produkcji filmu
Praca nad scenariuszem i dobór obsady aktorskiej
Scenariusz Sorkina był bardzo precyzyjnie dopracowany, co ułatwiło późniejszą produkcję filmu. Reżyser David Fincher i producent Scott Rudin z ogromną pieczołowitością dobierali aktorów, by jak najlepiej oddać charakter bohaterów.
Zdjęcia i charakteryzacja - oddanie realiów epoki
Zdjęcia do filmu realizowano głównie w Kalifornii oraz na terenie kampusu Harvardu, by oddać klimat tamtych czasów. Charakteryzacja i scenografia również wiernie odzwierciedlają realia początku lat 2000., kiedy rodził się Facebook.
Muzyka, montaż i efekty specjalne
Ogromną rolę w filmie odgrywa świetnie dobrana muzyka autorstwa Trenta Reznora i Atticusa Rossa. Montaż Kirk Baxtera i Angusa Walla nominowany był do Oscara. Z kolei efekty specjalne pokazujące strony internetowe czy grafiki komputerowe są bardzo realistyczne.
Odbiór i wpływ filmu
Recenzje i opinie krytyków filmowych
"The Social Network" zebrał niemal same pozytywne recenzje od krytyków na całym świecie. Chwalili przede wszystkim świetny scenariusz, reżyserię i aktorstwo. Uznali go za jeden z najlepszych filmów roku 2010. Średnia ocen na portalu Metacritic wyniosła aż 95/100 punktów.
Prestiżowe nagrody dla twórców filmu
Film otrzymał 3 Oscary - za najlepszy scenariusz adaptowany, montaż i muzykę. Zdobył też 4 Złote Globy, w tym dla najlepszego dramatu i reżysera. Nagrodzono również aktorów i scenariusz. Był triumfatorem wielu innych ceremonii filmowych.
Wpływ na postrzeganie Facebooka i Marka Zuckerberga
Choć film nie do końca oddaje prawdziwe wydarzenia, to znacząco wpłynął na postrzeganie Facebooka i jego założyciela. Ukazał mroczniejszą stronę budowy imperium internetowego i konflikty Marka ze współpracownikami.
Jeżeli interesują cię filmy na podstawie prawdziwych wydarzeń koniecznie zobacz: girl in the basement cały film.
Dziedzictwo filmu po latach
Trwałe miejsce w historii kina o mediach społecznościowych
"The Social Network" na trwale zapisał się w historii kina jako pierwszy wysokobudżetowy film fabularny poświęcony mediom społecznościowym i ich wpływowi. Jest też uznawany za jedną z najlepszych produkcji opowiadających o świecie nowych technologii.
Inspiracja dla kolejnych produkcji o Dolinie Krzemowej
Sukces filmu zainspirował Hollywood do sięgania po kolejne historie ze świata Doliny Krzemowej. Powstały min. obrazy o Steve'ie Jobsie, serwisie Theranos czy powstaniu Ubera. "The Social Network" stał się prekursorem tego nurtu.
Symbol przemian komunikacji społecznej zapoczątkowanych przez Facebooka
Film ukazuje narodziny Facebooka, który diametralnie zmienił sposób komunikacji i relacji międzyludzkich na całej planecie. Dlatego można go uznać za symboliczny obraz rewolucji w mediach społecznościowych, której jesteśmy świadkami do dziś.
Podsumowanie
"The Social Network" to film, który pokazuje kulisy powstania Facebooka w sposób niezwykle ciekawy i angażujący. Choć minęło już ponad 10 lat od jego premiery, wciąż jest fascynującą opowieścią o spektakularnym sukcesie i wizji, która na zawsze odmieniła świat. Dzięki genialnej reżyserii, scenariuszowi i grze aktorskiej produkcja wciąga widzów i pozwala wczuć się w klimat stworzenia imperium internetowego. To obraz, który na trwale zapisał się w historii kina i kultury masowej jako symbol narodzin ery mediów społecznościowych.