The Social Network: Jak powstał Facebook - pełna historia filmu

The Social Network: Jak powstał Facebook - pełna historia filmu
Autor Ewa Nowak
Ewa Nowak5 września 2023 | 5 min

Film "The Social Network" to absolutny hit, który na zawsze zmienił sposób, w jaki postrzegamy media społecznościowe. Choć minęła już ponad dekada od jego premiery, produkcja w reżyserii Davida Finchera wciąż zachwyca i intryguje widzów. Dlaczego warto obejrzeć tę historię o powstaniu Facebooka i co sprawia, że jest ona tak ponadczasowa?

Geneza powstania filmu o Facebooku

Pomysł na film o Marku Zuckerbergu i powstaniu Facebooka

Pomysł na film zrodził się już w 2009 roku, kiedy to producent Scott Rudin zasugerował Aaronowi Sorkinowi napisanie scenariusza o założeniu Facebooka. Sorkin, znany z serialu "Prezydencki poker", był zafascynowany tą historią. Uznał, że opowieść o studencie Harvardu, który stworzył serwis zmieniający oblicze komunikacji milionów ludzi na całym świecie, ma ogromy potencjał. Rozpoczął więc rzetelne research, studiując książki i artykuły o Facebooku i Marku Zuckerbergu.

Zainteresowanie studia produkcyjnego historiami założycieli Doliny Krzemowej

Kolejnym kluczowym elementem było zainteresowanie wytwórni Columbia Pictures opowieściami o młodych wizjonerach z Doliny Krzemowej. Po sukcesie "Steve Jobs" z Ashtonem Kutcherem, szukali kolejnego projektu pokazującego fascynującą transformację nastolatka w wpływowego giganta technologicznego. Historia Facebooka wydawała się idealna dla Hollywood.

Przygotowania i zebranie materiałów do scenariusza

Aaron Sorkin przeprowadził setki godzin wywiadów z ludźmi z otoczenia Zuckerberga, min. z jego wspólnikami i dziewczynami. Przeczytał też wszystkie artykuły prasowe i materiały sądowe dotyczące spraw o zniszczenie reputacji i kradzież własności intelektualnej. Na tej podstawie stworzył scenariusz, pokazujący fascynującą historię twórcy Facebooka.

Główne wątki fabularne filmu

Studenckie życie Marka i jego pomysł na serwis społecznościowy

Film rozpoczyna się od pokazania Marka jako ambitnego, lecz nieco aspołecznego studenta Harvardu. Przechodzi przez burzliwy okres powstania pomysłu na TheFacebook.com i późniejszych przekształceń w Facebooka. Ukazuje geniusz i determinację Zuckerberga.

Konflikty i procesy sądowe z powodu powstania Facebooka

Kolejny wątek to konflikt Marka z przyjaciółmi, którzy czuli się oszukani w kwestii udziałów w nowej spółce. Prawnicy bliskich Zuckerbergowi wspólników oskarżają go o złamanie umowy i kradzież pomysłu. Fascynująco pokazano procesy sądowe i ugodę wartą 65 mln dolarów.

Dynamiczny rozwój i sukces serwisu Facebook

Film ukazuje niezwykle dynamiczny rozwój Facebooka, który w ciągu kilku lat stał się najpopularniejszym serwisem społecznościowym świata. Dzięki ciężkiej pracy i wizji Zuckerberga osiągnął on sukces na niespotykaną dotąd skalę. Widzimy narodziny prawdziwego imperium internetowego.

Obsada i charakterystyka głównych postaci

Jesse Eisenberg jako Mark Zuckerberg

W roli Marka Zuckerberga wystąpił Jesse Eisenberg. Aktorowi udało się doskonale sportretować niezwykle ambitnego, wręcz obsesyjnego młodego wizjonera z Doliny Krzemowej. Stworzył wiarygodną i złożoną postać geniusza komputerowego o skomplikowanej osobowości.

Andrew Garfield jako Eduardo Saverin

Jako bliski przyjaciel Zuckerberga z czasów studenckich, później oskarżający go o złamanie umowy, wystąpił Andrew Garfield. Jego gra aktorska oddaje zarówno ciepło, jak i żal z powodu zdrady długoletniej przyjaźni przez Marka. Bardzo przejmująca kreacja.

Justin Timberlake jako Sean Parker

Justin Timberlake jako charyzmatyczny założyciel Napstera - Seana Parkera - wniósł do filmu lekkość i charyzmę. Jego postać symbolizuje "rockandrollowy" styl życia i biznesu w Dolinie Krzemowej. Świetny pomysł obsadowy.

Za kulisami produkcji filmu

The Social Network: Jak powstał Facebook - pełna historia filmu

Praca nad scenariuszem i dobór obsady aktorskiej

Scenariusz Sorkina był bardzo precyzyjnie dopracowany, co ułatwiło późniejszą produkcję filmu. Reżyser David Fincher i producent Scott Rudin z ogromną pieczołowitością dobierali aktorów, by jak najlepiej oddać charakter bohaterów.

Zdjęcia i charakteryzacja - oddanie realiów epoki

Zdjęcia do filmu realizowano głównie w Kalifornii oraz na terenie kampusu Harvardu, by oddać klimat tamtych czasów. Charakteryzacja i scenografia również wiernie odzwierciedlają realia początku lat 2000., kiedy rodził się Facebook.

Muzyka, montaż i efekty specjalne

Ogromną rolę w filmie odgrywa świetnie dobrana muzyka autorstwa Trenta Reznora i Atticusa Rossa. Montaż Kirk Baxtera i Angusa Walla nominowany był do Oscara. Z kolei efekty specjalne pokazujące strony internetowe czy grafiki komputerowe są bardzo realistyczne.

Odbiór i wpływ filmu

Recenzje i opinie krytyków filmowych

"The Social Network" zebrał niemal same pozytywne recenzje od krytyków na całym świecie. Chwalili przede wszystkim świetny scenariusz, reżyserię i aktorstwo. Uznali go za jeden z najlepszych filmów roku 2010. Średnia ocen na portalu Metacritic wyniosła aż 95/100 punktów.

Prestiżowe nagrody dla twórców filmu

Film otrzymał 3 Oscary - za najlepszy scenariusz adaptowany, montaż i muzykę. Zdobył też 4 Złote Globy, w tym dla najlepszego dramatu i reżysera. Nagrodzono również aktorów i scenariusz. Był triumfatorem wielu innych ceremonii filmowych.

Wpływ na postrzeganie Facebooka i Marka Zuckerberga

Choć film nie do końca oddaje prawdziwe wydarzenia, to znacząco wpłynął na postrzeganie Facebooka i jego założyciela. Ukazał mroczniejszą stronę budowy imperium internetowego i konflikty Marka ze współpracownikami.

Jeżeli interesują cię filmy na podstawie prawdziwych wydarzeń koniecznie zobacz: girl in the basement cały film.

Dziedzictwo filmu po latach

Trwałe miejsce w historii kina o mediach społecznościowych

"The Social Network" na trwale zapisał się w historii kina jako pierwszy wysokobudżetowy film fabularny poświęcony mediom społecznościowym i ich wpływowi. Jest też uznawany za jedną z najlepszych produkcji opowiadających o świecie nowych technologii.

Inspiracja dla kolejnych produkcji o Dolinie Krzemowej

Sukces filmu zainspirował Hollywood do sięgania po kolejne historie ze świata Doliny Krzemowej. Powstały min. obrazy o Steve'ie Jobsie, serwisie Theranos czy powstaniu Ubera. "The Social Network" stał się prekursorem tego nurtu.

Symbol przemian komunikacji społecznej zapoczątkowanych przez Facebooka

Film ukazuje narodziny Facebooka, który diametralnie zmienił sposób komunikacji i relacji międzyludzkich na całej planecie. Dlatego można go uznać za symboliczny obraz rewolucji w mediach społecznościowych, której jesteśmy świadkami do dziś.

Podsumowanie

"The Social Network" to film, który pokazuje kulisy powstania Facebooka w sposób niezwykle ciekawy i angażujący. Choć minęło już ponad 10 lat od jego premiery, wciąż jest fascynującą opowieścią o spektakularnym sukcesie i wizji, która na zawsze odmieniła świat. Dzięki genialnej reżyserii, scenariuszowi i grze aktorskiej produkcja wciąga widzów i pozwala wczuć się w klimat stworzenia imperium internetowego. To obraz, który na trwale zapisał się w historii kina i kultury masowej jako symbol narodzin ery mediów społecznościowych.

Źródło: https://vod.film/pl/filmy/the-social-network

Najczęstsze pytania

Nie do końca. Twórcy pozwolili sobie na pewne uproszczenia i zmiany w stosunku do rzeczywistych wydarzeń dla celów dramaturgicznych. Jednak w dużej mierze oddają klimat i realia tamtych czasów.

Autorem scenariusza jest Aaron Sorkin, laureat Oscara za scenariusz do "The West Wing". Przeprowadził on rzetelne research, by jak najlepiej oddać kulisy powstania Facebooka.

"The Social Network" dostępny jest na większości platform streamingowych, m.in. HBO Max, Netflix czy Amazon Prime. Można go również znaleźć na DVD i Blu-Ray.

Obraz zdobył 3 Oscary i 4 Złote Globy, w tym dla najlepszego filmu dramatycznego. Łącznie otrzymał ponad 100 nagród i nominacji od różnych organizacji filmowych.

W roli młodego założyciela Facebooka wystąpił Jesse Eisenberg. Jego kreacja spotkała się z uznaniem krytyków i przyniosła mu nominację do Oscara.

5 Podobnych Artykułów

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Recenzja Lenovo IdeaPad 100 15IBD - Wybór wartościowy
  3. Niezwykła oferta HBO Max od Twojego operatora - zacznij oglądać już dziś!
  4. Walentynkowa promocja w Orange: Idealny prezent dla Ciebie i bliskiej osoby
  5. Bateria 36V 20Ah - Czy to odpowiedni wybór dla Twoich potrzeb?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ewa Nowak
Ewa Nowak

Na moim blogu piszę o najnowszych smartfonach i gadżetach. Dzielę się opiniami na temat funkcji, wyglądu i możliwości nowych modeli. Sprawdzam wytrzymałość telefonów i porównuję ich baterie. Oceniam aparaty i szybkość działania. Polecam najlepsze akcesoria i etui. Piszę poradniki jak samodzielnie naprawić telefon. Przewiduję jak będą wyglądały smartfony przyszłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły