Wyniki Orange: wypadł operator w 2023 roku.

Wyniki Orange: wypadł operator w 2023 roku.
Autor Ewa Nowak
Ewa Nowak16.02.2024 | 5 min.

Wypadł operator Orange w 2023 roku? Z opublikowanych przez firmę danych wynika, że jej sytuacja jest stabilna. Przychody wzrosły o blisko 4 proc., mimo trudnego otoczenia rynkowego. Zanotowano też 3-proc. wzrost rentowności operacyjnej. Sukces jest efektem strategii nakierowanej na rozwój usług konwergentnych i cyfrowych. Orange kładzie też nacisk na poprawę relacji z klientami. Firma nie zamierza spocząć na laurach i już zapowiada dalszą rozbudowę sieci 5G.

Jak w 2023 r. wypadły przychody Orange Polska?

Przychody Orange Polska w 2023 roku wyniosły 11,9 mld zł i były o blisko 4% wyższe niż rok wcześniej. Wzrost ten jest tym bardziej imponujący, że osiągnięto go mimo trudnej sytuacji gospodarczej, wysokiej inflacji i rosnących kosztów działalności.

Największy, bo aż 5-procentowy skok odnotowano w przychodach z kluczowych usług telekomunikacyjnych. Znacząco, bo o 18%, zwiększyły się także wpływy ze sprzedaży sprzętu. Sukces osiągnięto również w segmencie biznesowym – tutaj odnotowano 14% wzrost.

Co przyczyniło się do wzrostu przychodów Orange?

Do zwiększenia przychodów przyczyniło się kilka czynników. Po pierwsze, Orange stale pozyskuje nowych klientów. Po drugie, rośnie nie tylko liczba abonentów, ale także średni przychód na klienta. Duża zasługa w tym tzw. ofert konwergentnych.

Czy Orange wypłaci dywidendę za 2023 rok?

Tak, zarząd Orange Polska zarekomendował wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy firmy. Jej wysokość ma wynieść 0,48 zł na akcję. Jest to możliwe dzięki dobrej kondycji finansowej operatora.

Orange Polska wypracował w 2023 roku 818 mln zł zysku netto, aż o 90 mln zł więcej niż przed rokiem. Sprzyjał temu rosnący wskaźnik rentowności operacyjnej EBITDAaL, niższe koszty amortyzacji i koszty finansowe.

Dobra kondycja finansowa Orange Polska pozwala na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy i jednoczesne inwestowanie w rozwój infrastruktury sieciowej oraz rozwiązania cyfrowe.

Czytaj więcej: Pokrowce ochronne do Samsunga Galaxy S9

O ile proc. wzrósł zysk netto Orange w 2023 r.?

Zysk netto Orange Polska w 2023 roku wzrósł o 12,4% w stosunku do 2022 roku i osiągnął poziom 818 mln zł. Tym samym operatorowi udało się znacząco poprawić ten kluczowy parametr finansowy.

W dużej mierze było to zasługą rosnącego wskaźnika EBITDAaL (zysk operacyjny przed amortyzacją), który wzrósł o 3%. Niższe były także koszty amortyzacji i koszty finansowe firmy.

Zysk netto w 2022 r. 728 mln zł
Zysk netto w 2023 r. 818 mln zł

Jaki był wzrost liczby abonentów Orange w 2023 r.?

Wyniki Orange: wypadł operator w 2023 roku.

Baza klientów indywidualnych i biznesowych Orange Polska systematycznie rośnie. Tylko w zakresie abonamentów komórkowych przybyło w 2023 roku 218 tys. klientów, czyli o 2,5% więcej niż na koniec 2022.

Jeszcze większy, bo aż 4,6-procentowy, był wzrost liczby klientów korzystających z ofert konwergentnych łączących np. internet stacjonarny i telewizję. Na koniec ubiegłego roku było ich 1,7 mln, a więc o ponad 70 tys. więcej niż rok wcześniej.

  • Wzrost o 2,5% liczby abonentów telefonii komórkowej
  • Wzrost o 4,6% liczby klientów ofert konwergentnych

Jakie są cele Orange dot. emisji CO2 do 2025 r.?

Orange Polska konsekwentnie dąży do ograniczenia swojego wpływu na środowisko naturalne. Już pod koniec 2022 roku udało się obniżyć emisję CO2 o 80% w stosunku do poziomu z 2015 roku, choć pierwotny plan zakładał osiągnięcie tego dopiero w 2024.

Teraz operator stawia sobie za cel całkowitą neutralność klimatyczną. Do 2025 roku firma chce zredukować bezpośrednią i pośrednią emisję CO2 do zera.

W jaki sposób Orange ogranicza emisję CO2?

Firma wdraża szereg ekologicznych rozwiązań, jak np. instalacja paneli fotowoltaicznych, termomodernizacja budynków czy wymiana floty samochodowej na pojazdy nisko- i zeroemisyjne.

Ile razy wzrósł udział sprzedaży online w Orange?

Orange Polska mocno stawia na cyfryzację nie tylko swoich usług, ale także kanałów kontaktu z klientami. W 2023 roku aż 20% sprzedaży operatora odbyło się online. Jeszcze w 2021 było to zaledwie 5%.

Oznacza to, że w ciągu zaledwie 2 lat udział sprzedaży przez internet wzrósł aż 4-krotnie. To dla Orange szansa na poprawę efektywności i optymalizację kosztów.

Kiedy Orange uruchomił sieć 5G w paśmie C?

Orange Polska już na początku 2023 roku, bo 11 stycznia, uruchomił komercyjnie swoją sieć 5G działającą w paśmie C. Wykorzystuje w niej częstotliwości zdobycze w aukcji z 2021 roku.

O ile proc. wzrosła liczba użytkowników aplikacji Mój Orange?

Aplikacja Mój Orange cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów operatora. Obecnie korzysta z niej o 50% więcej użytkowników niż w 2021 roku.

Rosnąca liczba abonentów decydujących się na obsługę swojego konta przez internet to dla Orange szansa na zacieśnienie relacji z klientami, lepsze dopasowanie oferty, ale też optymalizację kosztów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Twierdza na wodzie do kupienia za 5 mln zł
  3. Wyświetlacz w Samsungu Galaxy A20e - poradnik naprawy
  4. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
  5. Razer prezentuje niesamowite nowości: świetliste i wibracyjne!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ewa Nowak
Ewa Nowak

Na moim blogu piszę o najnowszych smartfonach i gadżetach. Dzielę się opiniami na temat funkcji, wyglądu i możliwości nowych modeli. Sprawdzam wytrzymałość telefonów i porównuję ich baterie. Oceniam aparaty i szybkość działania. Polecam najlepsze akcesoria i etui. Piszę poradniki jak samodzielnie naprawić telefon. Przewiduję jak będą wyglądały smartfony przyszłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły