Ekran w Apple iPhone X - porównanie z innymi modelami

Ekran w Apple iPhone X - porównanie z innymi modelami
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski25.09.2023 | 5 min.

Wraz z premierą iPhone'a X, Apple wprowadziło na rynek smartfon z zupełnie nowym, rewolucyjnym ekranem. Jak wypada on na tle wyświetlaczy stosowanych w innych modelach iPhone'ów oraz flagowych urządzeniach z Androidem? Sprawdzamy.

Specyfikacja ekranu iPhone'a X

Rozmiar i rozdzielczość ekranu

iPhone X posiada wyświetlacz o przekątnej 5,8 cala. Jest to zauważalnie więcej niż w 4,7-calowym ekranie modelu iPhone 8, ale minimalnie mniej od 6,5-calowego ekranu z iPhone'a 8 Plus. Rozdzielczość ekranu to 2436 x 1125 pikseli. Jest to zbliżone do rozdzielczości znanej z iPhone'a 8 Plus (1920 x 1080 pikseli), ale znacznie wyższe niż w iPhone'ie 8 (1334 x 750 pikseli). Oznacza to, że obraz na ekranie iPhone'a X jest bardzo ostry i szczegółowy.

Technologia wyświetlacza OLED

Kluczową cechą ekranu w iPhone X jest zastosowanie organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED). W odróżnieniu od matryc LCD, piksele w wyświetlaczu OLED świecą się same, dzięki czemu uzyskuje się doskonały kontrast i nieskończoną czerń. Ponadto OLED zużywa mniej energii w trybie ciemnym. iPhone X to pierwszy model Apple z ekranem OLED.

Współczynnik kontrastu i jasność

Ekran iPhone'a X charakteryzuje się współczynnikiem kontrastu aż 1 000 000:1, co zapewnia obraz o niesamowitej głębi. Do tego maksymalna jasność sięga 625 nitów, dzięki czemu treści są doskonale widoczne nawet w ostrym, dziennym świetle. Te parametry stawiają wyświetlacz iPhone'a X w ścisłej czołówce smartfonów.

Porównanie z ekranem iPhone'a 8

Większy ekran iPhone'a X

Najbardziej rzuca się w oczy znaczna różnica w rozmiarze ekranów iPhone'a X i iPhone'a 8. Przekątna 5,8 cala zamiast 4,7 cala oznacza ponad 20% więcej powierzchni wyświetlania treści. Zdecydowanie ułatwia to korzystanie z aplikacji i oglądanie filmów.

Lepsza jakość obrazu OLED

Choć oba ekrany wykonane są w technologii Retina HD, to OLED w iPhone'ie X gwarantuje znacznie lepszy kontrast, głębszą czerń i bardziej nasycone kolory. Wyświetlacz LCD w iPhone 8 nie jest w stanie konkurować pod tym względem.

Brak ramek w iPhone X

Kolejna istotna różnica to brak ramek wokół ekranu iPhone'a X. Dzięki temu od krawędzi do krawędzi mieści się większy ekran przy zachowaniu zbliżonych wymiarów całego smartfona. iPhone 8 ma duże ramki powyżej i poniżej wyświetlacza.

Porównanie z ekranem iPhone'a 8 Plus

Podobny rozmiar ekranów

Rozmiar ekranu w iPhone X i iPhone 8 Plus jest bardzo zbliżony - odpowiednio 5,8 i 6,5 cala. Oba zapewniają dużą przestrzeń roboczą, choć model 8 Plus minimalnie wyprzedza pod tym względem.

Różnice w rozdzielczości

Mimo podobnej przekątnej, rozdzielczość ekranu iPhone'a X jest wyraźnie wyższa niż w modelu 8 Plus. Wynosi ona 2436 x 1125 pikseli wobec 1920 x 1080 pikseli. Przekłada się to na większą ostrość obrazu.

Technologia OLED kontra LCD

Kluczowa różnica to zastosowanie matrycy OLED w iPhone X zamiast klasycznego LCD w modelu 8 Plus. Technologia OLED zapewnia znacznie lepszą jakość obrazu jeśli chodzi o kontrast, odwzorowanie kolorów i czerń.

Porównanie z ekranami Samsung Galaxy

Ekran w Apple iPhone X - porównanie z innymi modelami

Ekran OLED także w Galaxy

W przeciwieństwie do iPhone'ów 8 i 8 Plus, flagowe smartfony Samsung Galaxy od dawna stosują ekrany OLED. Pod tym względem iPhone X dogania więc konkurencję z Androidem.

Wyższa rozdzielczość w Galaxy

Czołowe modele Samsunga jak Galaxy S9 czy Galaxy S8 mają ekran o rozdzielczości 2960 x 1440 pikseli. Jest to wyraźnie więcej niż 2436 x 1125 pikseli w iPhone X. Przekłada się to na jeszcze większą ostrość obrazu.

Jasność i kontrast

Parametry jasności i kontrastu są zbliżone w obu przypadkach i zapewniają rewelacyjną jakość obrazu. iPhone X ze współczynnikiem kontrastu 1 000 000:1 może nieznacznie górować pod tym względem.

Wrażenia użytkowników z ekranu

Ocena jakości i ostrości obrazu

Użytkownicy iPhone'a X zgodnie chwalą rewelacyjną jakość i ostrość obrazu. Matryca OLED, wysoka rozdzielczość i świetne odwzorowanie kolorów zachwycają większość.

Opinie na temat rozmiaru ekranu

Większość uważa, że 5,8 cala to optymalny rozmiar ekranu łączący kompaktowe wymiary z dużą powierzchnią wyświetlania. Niektórzy woleliby jeszcze większy ekran, ale generalnie rozmiar spotyka się z aprobatą.

Porównanie z poprzednimi iPhone'ami

Użytkownicy iPhone'ów 6, 6S czy 7 doceniają zdecydowany skok jakościowy w iPhone X. Lepszy kontrast, głębsza czerń i brak ramek to cechy, które wprawiają w zachwyt po przesiadce z poprzednich modeli.

Podsumowanie

Ekran w iPhone X to zdecydowanie nowa jakość nie tylko na tle poprzednich modeli Apple, ale i flagowych smartfonów z Androidem. Rewolucyjna matryca OLED, brak ramek czy wysoka rozdzielczość sprawiają, że pod względem wyświetlacza iPhone X konkuruje z najlepszymi telefonami na rynku. Mimo mniejszej przekątnej niż w iPhone 8 Plus, ekran iPhone'a X dzięki wyższej rozdzielczości i OLED gwarantuje lepszą jakość obrazu. Ogólnie rzecz biorąc, wyświetlacz iPhone'a X to obecnie punkt odniesienia na rynku smartfonów.

Najczęściej zadawane pytania

Ekran w iPhone X ma przekątną 5,8 cala.

Rozdzielczość ekranu w iPhone X wynosi 2436 x 1125 pikseli.

W iPhone X zastosowano rewolucyjną matrycę OLED zamiast tradycyjnego LCD.

Galaxy S9 ma minimalnie większą rozdzielczość ekranu, ale iPhone X oferuje porównywalną jakość obrazu OLED i lepszy kontrast.

Użytkownicy chwalą rewelacyjną jakość obrazu, ostrość i brak ramek. Ekran iPhone X zbiera same pozytywne recenzje.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Stare kamienice z niskim zużyciem energii - spójrz, jak to osiągnęliśmy
  3. Wyświetlacz w Samsungu Galaxy A20e - poradnik naprawy
  4. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
  5. Optimizacja CTR: Najnowsze wiadomości z branży.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski

Jestem pasjonatem nowych technologii. Testuję najnowsze smartfony i dzielę się wrażeniami na blogu. Sprawdzam wydajność procesorów i jakość wyświetlaczy. Porównuję aparaty i możliwości fotograficzne. Oceniam komfort obsługi i wygląd urządzeń. Polecam stylowe etui i przydatne gadżety. Piszę o historii telefonów i przyszłych trendach. Uczę też jak samodzielnie wymienić baterię czy wyświetlacz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły