Nowy dysk SSD Samsung 990 EVO PCIe 5.0: Test i wyniki

Nowy dysk SSD Samsung 990 EVO PCIe 5.0: Test i wyniki
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski04.03.2024 | 7 min.

Nowy dysk SSD Samsung 990 EVO PCIe 5.0 wprowadza szereg ulepszeń w stosunku do poprzednika 970 EVO Plus. Choć nie dorównuje osiągom topowego modelu 990 PRO, oferuje znacznie wyższą wydajność od swojego poprzednika, przy niewiele wyższej cenie. W teście sprawdziliśmy, jak radzi sobie w codziennym użytkowaniu i grach. Okazuje się, że różnice względem 990 PRO nie są tak duże, jak można by sądzić po specyfikacji. 990 EVO sprawdzi się więc znakomicie zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach.

Jakie nowości niesie ze sobą Samsung 990 EVO?

Nowy dysk SSD Samsung 990 EVO został wyposażony w kontroler obsługujący zarówno interfejs PCIe 4.0, jak i PCIe 5.0. Dzięki temu zapewnia wysoką wydajność zarówno na obecnych, jak i przyszłych platformach.

Po podłączeniu do magistrali PCIe 5.0, dysk Samsung 990 EVO wykorzystuje tylko dwie linie PCI Express, podczas gdy w trybie działania z PCIe 4.0 korzysta z czterech linii. Jednak przepustowość obu trybów jest identyczna, więc niezależnie od wersji PCI Express, jaką dysponujemy, osiągi SSD pozostają niezmienne.

Nowy model charakteryzuje się też dużo niższym zapotrzebowaniem energetycznym od poprzednika 970 EVO Plus. Dzięki temu świetnie sprawdzi się w laptopach. Dodatkowym atutem jest obsługa technologii Modern Standby.

Porównanie z poprzednikami

Wersja o pojemności 1 TB charakteryzuje się prędkością odczytu do 5000 MB/s oraz zapisu do 4200 MB/s. Dla porównania Samsung 970 EVO Plus oferował kolejno 3500 MB/s dla odczytu i 3300 MB/s dla zapisu. Nowy model jest więc znacząco szybszy.

Jednak wciąż odstaje pod tym względem od topowego Samsunga 990 PRO z magistralą PCIe 4.0 x4, który osiąga 7450 MB/s dla odczytu i 6900 MB/s dla zapisu. Niemniej różnica cenowa między tymi dyskami jest niewielka.

Ile kosztuje nowy Samsung 990 EVO na tle poprzedników?

Sugerowana cena detaliczna modelu EVO o pojemności 1 TB wynosi około 460 zł. Dla porównania Samsung 970 EVO Plus 1 TB to wydatek rzędu 400 zł. Z kolei topowy PRO 1 TB jest dostępny za około 500 zł.

Patrząc na 2 TB warianty, nowy dysk Samsung 990 EVO został wyceniony na 740 zł. Poprzednia generacja EVO kosztuje mniej więcej tyle samo, czyli około 730 zł. Natomiast Samsung 990 PRO 2 TB to już wydatek rzędu 780 zł.

Należy jednak pamiętać, że ceny rynkowe dysków Samsung SSD są zmienne. Różnice pomiędzy sklepami często sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Niemniej na chwilę obecną nowy 990 EVO prezentuje się atrakcyjnie zarówno na tle poprzednika, jak i droższego brata.

Czytaj więcej:Razer prezentuje niesamowite nowości: świetliste i wibracyjne!

Jak prezentują się osiągi Samsung 990 EVO w testach?

Sprawdziliśmy wydajność nowego dysku Samsunga w popularnym teście Crystal Disk Mark. Okazało się, że w zadaniach odczytu SSD 990 EVO minimalnie przekroczył deklaracje producenta. Natomiast podczas zapisu wyniki były nieco niższe od obietnic.

Przetestowaliśmy również działanie dysku w praktyce za pomocą benchmarku Storage 3D Mark. Tutaj nowy Samsung 990 EVO radził sobie bardzo dobrze. Choć ustępował wyraźnie modelkowi PRO, to jednak różnice nie były aż tak duże w codziennym użytkowaniu.

Model SSD Wynik testu Storage 3D Mark
Samsung 990 Pro 8300 pkt
Samsung 990 EVO 7900 pkt

W testach symulujących ładowanie gier, model EVO był trochę wolniejszy od PRO, bo osiągał transfer rzędu 650 MB/s wobec 800 MB/s w droższym bracie. Taka różnica w praktyce nie powinna być już zauważalna dla przeciętnego użytkownika.

Czy Samsung 990 EVO jest szybszy od modelu 970 EVO Plus?

Zdjęcie Nowy dysk SSD Samsung 990 EVO PCIe 5.0: Test i wyniki

Zdecydowanie tak. W testach syntetycznych nowy dysk Samsung 990 EVO zaprezentował się znacznie lepiej od swojego poprzednika. Przełożyło się to również na wymierne korzyści w codziennym użytkowaniu.

Przykładowo losowy odczyt 4K wzrósł z 500K IOPS w przypadku Samsunga 970 EVO Plus do 800K IOPS dla modelu 990 EVO. Podobna zależność występuje dla losowego zapisu 4K. Nowy dysk jest więc szybszy nie tylko "na papierze", ale też realnie, na co dzień.

Różnice między Samsung 990 EVO i 970 EVO Plus

  • Maksymalna prędkość odczytu: 5000 MB/s (990 EVO) vs 3500 MB/s (970 EVO Plus)
  • Maksymalna prędkość zapisu: 4200 MB/s (990 EVO) vs 3300 MB/s (970 EVO Plus)
  • Losowy odczyt 4K: 800K IOPS (990 EVO) vs 500K IOPS (970 EVO Plus)
  • Losowy zapis 4K: 1000K IOPS (990 EVO) vs 600K IOPS (970 EVO Plus)

Jak widać pod względem wydajności Samsung 990 EVO PCIe 5.0 deklasuje swojego poprzednika. Korzysta przy tym z nowszego, szybszego interfejsu oraz ma znacznie niższe zapotrzebowanie energetyczne.

Jak wypada Samsung 990 EVO w codziennym użytkowaniu?

Biorąc pod uwagę wyniki testów praktycznego działania, dysk SSD Samsung 990 EVO spisuje się znakomicie. W codziennym użytkowaniu różnice względem droższego modelu PRO nie są specjalnie odczuwalne.

SSD świetnie radzi sobie zarówno podczas uruchamiania aplikacji, przeglądania internetu, odtwarzania multimediów czy kopiowania plików. Znakomicie nadaje się także dla graczy. Różnice w czasach ładowania gier są minimalne w porównaniu z PRO.

Dzięki obsłudze interfejsu PCIe 4.0 jak i PCIe 5.0, Samsung 990 EVO świetnie sprawdzi się zarówno w nowszych, jak i starszych komputerach. Jego atutem są też niskie temperatury pracy i mały pobór mocy, idealne do laptopów.

Gdzie leży różnica między Samsung 990 EVO i 990 PRO?

Choć oba modele SSD Samsunga zapewniają wysoką wydajność, to jednak widać wyraźną granicę między segmentami EVO i PRO w ofercie koreańskiego producenta.

Model PRO korzysta w pełni z możliwości magistrali PCIe 4.0 x4, podczas gdy EVO działa na nieco okrojonej przepustowości. W związku z tym osiąga nieco niższą wydajność maksymalną, zwłaszcza podczas odczytu i zapisu sekwencyjnego.

Jednak z drugiej strony Samsung 990 EVO PCIe 5.0 ma tę zaletę, że potrafi pracować również na nowszym i szybszym interfejsie, zajmując przy tym tylko 2 linie PCIe. Dzięki temu pozostaje chłodniejszy od topowego brata.

Podsumowując, PRO to dysk dla wymagających użytkowników ceniących maksymalną wydajność, a EVO to bardziej uniwersalna propozycja, świetnie łącząca wysoką szybkość działania z umiarkowaną ceną.

Czy Samsung 990 EVO to dobry wybór dla graczy?

Nowy nośnik Samsunga zdecydowanie można polecić graczom. Dysk zapewnia bardzo dobre osiągi zarówno w testach syntetycznych, jak i podczas faktycznego działania w grach.

Co prawda odstaje nieco pod tym względem od modelu PRO, ale za to jest tańszy. Różnice w czasach wczytywania gier czy transferze danych nie są na tyle duże, by zrekompensować wyraźnie wyższą cenę droższego SSD.

Dodatkowo Samsung 990 EVO ze względu na niższe temperatury działania doskonale nada się do laptopów dla graczy. Zmieszczą się w nim ulubione gry oraz system, a prędkość działania zadowoli nawet wymagających użytkowników.

Na czym polega hybrydowy interfejs Samsung 990 EVO?

Kluczową cechą nowego dysku SSD Samsunga jest obsługa zarówno magistrali PCI Express 4.0 jak i nowszej wersji - PCIe 5.0. Interfejs ten nosi miano hybrydowego, bowiem potrafi automatycznie dopasować tryb pracy do slotu M.2, w którym został zainstalowany.

W przypadku obecności PCIe 5.0, kontroler SSD 990 EVO wykorzystuje tylko dwie linie (x2), co pozwala oszczędzić miejsce w gnieździe na kolejne szybkie dyski. Natomiast gdy dysponujemy starszą wersją PCIe 4.0, wówczas Samsung korzysta z pełni dostępnych czterech linii (x4).

Pomimo tej różnicy w konfiguracji, wydajność dysku Samsung 990 EVO pozostaje taka sama. Kluczowe są tutaj możliwości adaptacyjne kontrolera, który optymalizuje tryb pracy pod kątem dostępnego interfejsu PCI Express.

5 Podobnych Artykułów

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Niezwykła oferta HBO Max od Twojego operatora - zacznij oglądać już dziś!
  3. Twierdza na wodzie do kupienia za 5 mln zł
  4. Wyświetlacz w Samsungu Galaxy A20e - poradnik naprawy
  5. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski

Jestem pasjonatem nowych technologii. Testuję najnowsze smartfony i dzielę się wrażeniami na blogu. Sprawdzam wydajność procesorów i jakość wyświetlaczy. Porównuję aparaty i możliwości fotograficzne. Oceniam komfort obsługi i wygląd urządzeń. Polecam stylowe etui i przydatne gadżety. Piszę o historii telefonów i przyszłych trendach. Uczę też jak samodzielnie wymienić baterię czy wyświetlacz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły