Szpital planuje budowę farmy fotowoltaicznej kosztem drzew. Mieszkańcy niezadowoleni.

Szpital planuje budowę farmy fotowoltaicznej kosztem drzew. Mieszkańcy niezadowoleni.
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski17 lutego 2024 | 7 min

Farma fotowoltaiczna zamiast drzew - taki plan ma szpital w Elblągu, ku niezadowoleniu okolicznych mieszkańców. Placówka medyczna chce wyciąć część drzew, by zbudować na ich miejscu instalację paneli słonecznych. Mimo zapewnień o ekologii inwestycji, mieszkańcy wolą zachować dotychczasową zieleń, dającą im cień i "azyl" przed hałasem szpitalnym. Sprawa ciągnie się od miesięcy i wywołuje coraz większe emocje po obu stronach barykady. W artykule przyjrzymy się argumentom każdej ze stron oraz poszukamy możliwego kompromisu w tej delikatnej kwestii.

Szpital tłumaczy decyzję o wycince drzew

Szpital w Elblągu ogłosił przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej, która ma powstać na terenie należącym do placówki. Decyzja ta wywołała kontrowersje wśród okolicznych mieszkańców, gdyż wiąże się z wycinką drzew rosnących obecnie na tym obszarze.

Dyrekcja szpitala tłumaczy, że inwestycja jest konieczna ze względu na rosnące koszty energii i potrzebę unowocześnienia bazy lokalowej. Farma fotowoltaiczna pozwoli zaoszczędzić rocznie ok. 600 tys. zł, które placówka będzie mogła przeznaczyć na lepszą opiekę medyczną i podniesienie standardu pobytu pacjentów.

Ponadto dyrekcja twierdzi, że wszystkie możliwości umieszczenia paneli słonecznych na dachach zostały już wyczerpane. Docelowo planuje się nadbudowę nad istniejącymi budynkami. Z tego względu jedyną opcją jest postawienie farmy fotowoltaicznej na gruncie, gdzie niezbędna jest wycinka części drzew.

Obietnica ograniczenia wycinki do minimum

Szpital zapewnia, że będzie starał się ograniczyć wycinkę drzew do absolutnego minimum. Padają deklaracje o maksymalnym zachowaniu istniejącej zieleni. Jednocześnie władze placówki nie są w stanie dokładnie określić, ile dokładnie drzew będzie musiało zostać wyciętych.

Mimo tych niejasności dyrekcja ma nadzieję na porozumienie z protestującymi mieszkańcami. Chcąc złagodzić niezadowolenie lokalnej społeczności, szpital zaproponował posadzenie żywopłotu, który oddzieli teren farmy od pobliskich budynków mieszkalnych.

Mieszkańcy protestują przeciwko wycince

Okoliczni mieszkańcy sprzeciwiają się planom wycinki drzew i budowie farmy fotowoltaicznej w tym miejscu. Obawiają się utraty cennej dla nich zieleni, która zapewnia cień i stanowi barierę dźwiękową od szpitalnego zgiełku.

Mieszkańcy podkreślają, że stare drzewa mają duże znaczenie dla walki ze zmianami klimatu i ich wycięcie byłoby sprzeczne z ideą ekologii, na której zasadza się inwestycja. Sugerują poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które nie wiązałyby się z ingerencją w istniejącą zieleń.

"Taka inwestycja zniszczy mieszkańcom przydomowy azyl, który dawał im osłonę od hałasu szpitalnego, ukojenie i chłód" – mówił jeden z przeciwników inwestycji.

Protest trwa od miesięcy

Sprawa ciągnie się od miesięcy i protest mieszkańców nie ustał. Na razie ich starania o powstrzymanie inwestycji nie przyniosły rezultatu. Szpital nie wycofał się z planów budowy farmy fotowoltaicznej i trwają przygotowania do ogłoszenia ostatecznego przetargu.

Jednym z argumentów przeciwników jest to, że projekt wpłynie negatywnie na walory estetyczne okolicy, która utraci zieleń na rzecz widoku paneli słonecznych. Z tego powodu część mieszkańców rozważa nawet przeprowadzkę, jeśli farma fotowoltaiczna finalnie powstanie.

Czytaj więcej: Stare kamienice z niskim zużyciem energii - spójrz, jak to osiągnęliśmy

Farma fotowoltaiczna zamiast zieleni

Z jednej strony planowana inwestycja przyniesie wymierne oszczędności dla szpitala, który będzie mógł przeznaczyć dodatkowe 600 tys. zł rocznie na lepszą opiekę medyczną i modernizację bazy lokalowej. Z drugiej jednak oznacza ingerencję w cenną miejską zieleń.

Budowa farmy fotowoltaicznej jest z założenia inwestycją proekologiczną, gdyż pozwala pozyskiwać czystą energię ze słońca. Pomaga ograniczyć emisje CO2 i zanieczyszczenie powietrza. Jednak w niektórych przypadkach, takich jak ten, ekologia schodzi na dalszy plan, gdy wiąże się to z niszczeniem zieleni.

Korzyści Straty
- generowanie czystej energii - wycinka drzew
- oszczędności dla szpitala - utrata cennej zieleni
- zmniejszenie emisji CO2 - pogorszenie estetyki okolicy

Czy to jedyne wyjście?

Pomimo argumentów o braku możliwości umieszczenia paneli gdzie indziej, część mieszkańców nie jest do końca przekonana, że wycinka drzew jest konieczna. Zastanawiają się, czy szpital rzeczywiście wykorzystał wszystkie dostępne alternatywy, takie jak montaż paneli na ścianach budynków lub ich integracja z istniejącą architekturą.

Rozwiązania alternatywne dla farmy słonecznej

Szpital planuje budowę farmy fotowoltaicznej kosztem drzew. Mieszkańcy niezadowoleni.

Budowa farmy fotowoltaicznej to nie jedyne rozwiązanie dla szpitala. Możliwe alternatywy, które eliminowałyby konieczność wycinki drzew, to:

  • Montaż paneli na dachach lub ścianach istniejących budynków
  • Integracja paneli słonecznych z architekturą placówki
  • Zastosowanie innych źródeł odnawialnej energii, np. turbin wiatrowych

Z pewnością istnieją opcje, które pozwoliłyby pogodzić potrzeby szpitala dotyczące pozyskania ekologicznego prądu ze zrozumiałymi obawami mieszkańców o utratę lokalnej zieleni. Być może wymagałoby to większych nakładów finansowych lub wysiłku technologicznego, ale z drugiej strony byłoby gestem dobrej woli i przyczyniło się do zachowania dobrosąsiedzkich relacji.

Korzyści i straty budowy farmy fotowoltaicznej

Jak w przypadku wielu tego typu inwestycji, budowa farmy fotowoltaicznej ma swoje dobre i złe strony. Po analizie argumentów obu stron można wskazać następujące potencjalne korzyści i straty:

Korzyści:

  • Generowanie czystej energii bez emisji CO2
  • Spore oszczędności w budżecie szpitala
  • Nowoczesny, ekologiczny wizerunek placówki

Straty:

  • Konieczność wycinki drzew
  • Pogorszenie estetyki i walorów krajobrazowych okolicy
  • Pogłębienie konfliktu z mieszkańcami

Należy przeanalizować, które z powyższych czynników mają największe znaczenie i czy korzyści rzeczywiście przeważą nad negatywnymi konsekwencjami inwestycji. Być może możliwe jest także wypracowanie rozwiązania kompromisowego.

Co zamiast farmy fotowoltaicznej?

Rezygnacja z budowy kontrowersyjnej farmy fotowoltaicznej nie musi oznaczać, że szpital nie będzie mógł realizować założonych oszczędności i inwestować w modernizację oraz poprawę opieki medycznej. Możliwe są także inne opcje pozyskania ekologicznej energii.

Poza wspomnianymi wcześniej panelami na dachach i ścianach, szpital mógłby rozważyć na przykład:

  • Montaż mniejszych, punktowych paneli słonecznych na terenie placówki
  • Instalację turbin wiatrowych
  • Wykorzystanie energii geotermalnej (z ciepła ziemi)

Te rozwiązania pozwoliłyby uniknąć wycinki drzew, a jednocześnie zapewniłyby pozyskanie zielonej energii na potrzeby szpitala. Być może koszty i efektywność nie byłyby identyczne jak w przypadku farmy fotowoltaicznej, ale dzięki temu udałoby się zapobiec eskalacji konfliktu z mieszkańcami.

Podsumowanie

W artykule omówiono kontrowersyjną sprawę planów budowy farmy fotowoltaicznej przez szpital w Elblągu. Inwestycja miałaby przynieść placówce spore oszczędności, ale wiąże się z koniecznością wycinki części drzew na terenie przeznaczonym pod instalację paneli słonecznych. Wywołało to protesty okolicznych mieszkańców, dla których lokalna zieleń ma dużą wartość. Przedstawiono argumenty obu stron oraz możliwe rozwiązania kompromisowe.

Należy mieć nadzieję, że uda się wypracować porozumienie optymalne zarówno dla potrzeb szpitala, jak i oczekiwań protestujących mieszkańców. Być może zamiast kontrowersyjnej farmy fotowoltaicznej zostaną zastosowane alternatywne źródła zielonej energii, dzięki czemu uda się uniknąć niepotrzebnej wycinki drzew.

5 Podobnych Artykułów

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Materiały PCV: Wszechstronne Tworzywo do Zastosowań w Budownictwie
  3. Naprawy: Macbook Air 13 2018 - Co warto wiedzieć przed zakupem?
  4. Baseus Power Bank 30000mAh - Recenzja i opinie użytkowników
  5. Gadżety do picia kawy w podróży - sprawdź teraz
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski

Jestem pasjonatem nowych technologii. Testuję najnowsze smartfony i dzielę się wrażeniami na blogu. Sprawdzam wydajność procesorów i jakość wyświetlaczy. Porównuję aparaty i możliwości fotograficzne. Oceniam komfort obsługi i wygląd urządzeń. Polecam stylowe etui i przydatne gadżety. Piszę o historii telefonów i przyszłych trendach. Uczę też jak samodzielnie wymienić baterię czy wyświetlacz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

NewsJak wybrać idealne biurko do swojego domu?

Wybór biurka do domu to decyzja, która wpłynie na komfort, efektywność i bezpieczeństwo pracy oraz na aranżację wnętrza. Niezależnie od tego, czy biurko wykorzystujesz głównie do pracy komputerowej, nauki, tworzenia projektów, czy realizowania pasji, warto zadbać o precyzyjne dopasowanie mebla.

NewsFrezarki obwiedniowe CNC – pionowe i poziome

Współczesny przemysł stawia na precyzję oraz niezawodność w każdej fazie produkcji. W sektorze obróbki mechanicznej, koła zębate i wielowypusty odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu płynności i dokładności pracy wielu urządzeń. Aby sprostać tym wymaganiom, konieczne są maszyny pomiarowe, które gwarantują pełną kontrolę jakości tych elementów.