Najlepsze wiadomości z kraju i ze świata o...

Najlepsze wiadomości z kraju i ze świata o...
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski25.02.2024 | 7 min.

Informacje z kraju i ze świata cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników. W niniejszym artykule przedstawiamy subiektywny wybór najciekawszych wiadomości z ostatniego czasu. Skupiamy się przede wszystkim na wydarzeniach politycznych, plotkach ze świata celebrytów, spektakularnych wypadkach, aktualnej sytuacji gospodarczej, zagrożeniach epidemiologicznych i katastrofach naturalnych. Nie pomijamy również nowych technologii i największych konfliktów zbrojnych na świecie. Zapraszamy do lektury.

Jakie są najnowsze informacje z polityki?

W ostatnich dniach głośno było o kontrowersyjnych wypowiedziach polityków partii rządzącej na temat osób LGBT. Wywołało to masowe protesty środowisk lewicowych i liberalnych w wielu miastach Polski. Padły oskarżenia o szerzenie mowy nienawiści. Tymczasem sondaże pokazują niewielki spadek, ale wciąż bardzo wysokie poparcie dla obozu władzy. Być może jest to efekt hojnych transferów socjalnych w ostatnim czasie.

Nie milkną echa ubiegłorocznego wyroku TK w sprawie aborcji embriopatologicznej. Ugrupowania pro-choice zapowiadają kolejne protesty i starają się wywrzeć presję na UE, by ta zajęła stanowisko w tej sprawie. Z kolei ruchy pro-life zabiegają o dalsze zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce i apelują o "ochronę życia od poczęcia".

W Sejmie trwają prace nad projektem noweli ustawy medialnej, mającej m.in. ograniczyć wpływy kapitału zagranicznego w mediach. Opozycja i część środowiska dziennikarskiego oskarża władzę o próbę cenzury i kontroli niezależnych mediów. Rządzący przekonują z kolei, że chodzi o "repolonizację mediów".

Ponadto wiele wskazuje na to, że jesienią odbędą się kolejne wybory parlamentarne. Już trwają przetasowania na scenie politycznej i układanie list wyborczych. Powstają nowe formacje, a niektóre partie łączą się w sojusze wyborcze. Wszystko to zapowiada ciekawą i prawdopodobnie zaciętą kampanię.

Najświeższe wydarzenia z życia gwiazd show-biznesu

Polska scena celebrycka nie próżnuje i dostarcza fanom emocji. Głośny rozwód przechodzą Maja i Czarek z małżeńskiego show "Power Couple". Ona rzuciła oskarżenia o zdradę i przemoc, on wszystkiemu zaprzecza. Tymczasem media obiegły plotki o nowym, dużo młodszym partnerze Mai.

Wielkimi krokami zbliża się narodziny dziecka Anny Lewandowskiej. Trenerka prowadzi zaawansowaną ciążę, ale wciąż aktywnie działa w mediach społecznościowych. Ostatnio pojawiły się doniesienia, że para Lewandowskich kupiła okazałą rezydencję pod Warszawą. Wszystko po to, by stworzyć dobre warunki dla nowego potomka.

Joanna Kulig, polska gwiazda, która podbiła Hollywood, niedawno świętowała swoje 40. urodziny. Z tej okazji celebrytka zorganizowała huczną imprezę dla bliskich. Nie zabrakło znanych osobistości ze świata filmu, teatru i estrady. Kulig może pochwalić się nienaganną figurą i młodzieńczym wyglądem. Podobno jest to zasługa diety postprandialnej, którą ostatnio propaguje.

Sensacje z programów randkowych

Spore emocje wzbudzają też losy uczestników popularnych programów randkowych: "Rolnik szuka żony" i "Love Island. Polska". Już po zaledwie kilku odcinkach nie brakuje zwrotów akcji i zawirowań uczuć pomiędzy młodymi singlami. Kto będzie nową parą na ekranie? Kto z kim zerwie? Tego dowiemy się w kolejnych tygodniach!

Które wypadki drogowe poruszyły opinię publiczną?

Niestety w ostatnim czasie miało miejsce kilka tragicznych zdarzeń na polskich drogach. W zderzeniu busa z samochodem osobowym w Lubinie zginęły 4 osoby, w tym kilkuletnie dziecko. Do kolejnego śmiertelnego wypadku doszło pod Słubicami, gdzie czołowo zderzyły się dwa auta. Najprawdopodobniej winę za to nieszczęście ponosi pijany kierowca audi.

Ogromnym echem odbiła się sprawa śmiertelnego potrącenia młodej studentki na pasach w centrum Warszawy. 23-letnia Paulina zginęła na miejscu po uderzeniu przez rozpędzone bmw. Kierowca był trzeźwy, jednak według policji jechał z nadmierną prędkością i nie zdążył wyhamować.

Te przykre wydarzenia pokazują, że bardzo wiele wypadków drogowych jest spowodowanych przez nadmierną brawurę kierowców i nieostrożność pieszych. Apelujemy o rozwagę i rozsądek za kierownicą. Pamiętajmy, że od naszej postawy zależy bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Czy instalacja fotoradarów poprawi bezpieczeństwo?

Jednym ze sposobów walki z brawurą na drogach mają być instalowane w całej Polsce nowe fotoradary. Mają one m.in. rejestrować przekroczenia prędkości i automatycznie wystawiać mandaty kierowcom. Na razie trudno ocenić ich skuteczność, ale być może przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

Mimo globalnego kryzysu gospodarczego związanego z pandemią, sytuacja ekonomiczna Polski nadal wygląda dość dobrze. Eksperci podkreślają, że nasz kraj był jednym z najmniej dotkniętych recesją. Według danych GUS wzrost PKB w 2022 r. wyniósł 4,9 proc. To daje Polsce miejsce w czołówce państw z najszybszym wzrostem gospodarczym w UE.

Sytuację poprawiają także rekordowo niskie bezrobocie na poziomie 5,2 proc. oraz wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń. Jednak rosnąca inflacja, która już przekroczyła próg 17 proc., odczuwalnie obniża realne zarobki obywateli.

Dużym zagrożeniem jest też potencjalne znaczące spowolnienie koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski, czyli m.in. w Niemczech. Jeśli do tego dojdzie, PKB naszego kraju również może wyraźnie spaść w 2023 r. Wiele będzie też zależało od kryzysu energetycznego i cen surowców.

Wzrost PKB w 2022 4,9%
Stopa bezrobocia 5,2%
Inflacja Ponad 17%

Mimo pewnych zagrożeń, ekonomiści przewidują, że w najbliższych miesiącach sytuacja gospodarcza Polski powinna pozostać w miarę stabilna. Dużo jednak będzie zależało od globalnych trendów i zewnętrznych czynników.

Jakie jest aktualne zagrożenie epidemiologiczne?

Najlepsze wiadomości z kraju i ze świata o...

Intermittent fasting weight loss, intermittent fasting benefits. Mimo globalnego kryzysu gospodarczego związanego z pandemią, sytuacja ekonomiczna Polski nadal wygląda dość dobrze. Eksperci podkreślają, że nasz kraj był jednym z najmniej dotkniętych recesją. Według danych GUS wzrost PKB w 2022 r. wyniósł 4,9 proc. To daje Polsce miejsce w czołówce państw z najszybszym wzrostem gospodarczym w UE.

Sytuację poprawiają także rekordowo niskie bezrobocie na poziomie 5,2 proc. oraz wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń. Jednak rosnąca inflacja, która już przekroczyła próg 17 proc., odczuwalnie obniża realne zarobki obywateli.

Dużym zagrożeniem jest też potencjalne znaczące spowolnienie koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski, czyli m.in. w Niemczech. Jeśli do tego dojdzie, PKB naszego kraju również może wyraźnie spaść w 2023 r. Wiele będzie też zależało od kryzysu energetycznego i cen surowców.

Gdzie doszło do największych katastrof naturalnych?

Ostatnie miesiące przyniosły wiele niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które przybrały rozmiary klęsk żywiołowych. Do najpoważniejszych należały zeszłoroczne powodzie w Australii, które zalały ogromne połacie kontynentu. Zginęły co najmniej 42 osoby, a straty liczone są w miliardach dolarów.

Ogromnych zniszczeń doświadczyły też niektóre rejony Stanów Zjednoczonych nawiedzone przez tornada i huragany. Szczególnie tragiczny był przypadek Florydy, gdzie żywioł pozbawił życia ponad 100 osób i całkowicie zrujnował niektóre miejscowości.

W Azji Południowo-Wschodniej klęską okazały się ulewne deszcze monsunowe. Powodzie w Pakistanie doprowadziły do śmierci ponad 1700 ludzi i zmusiły do ucieczki z domów ok. 33 mln osób. Pod wodą znalazła się niemal 1/3 powierzchni kraju. Była to jedna z najtragiczniejszych powodzi w historii Pakistanu.

Czy da się zapobiec kataklizmom?

Naukowcy przestrzegają, że w wyniku zmian klimatycznych coraz częściej będziemy mieli do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Aby zapobiec najgorszym scenariuszom, konieczne są zdecydowane działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i transformacja w kierunku zielonej energii.

Które nowe technologie zmieniają świat na naszych oczach?

W ostatnich miesiącach najwięcej emocji wzbudzały osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji. Przełomowe okazały się zaprezentowane modele AI, które potrafią prowadzić płynne konwersacje i piszą teksty niczym żywy człowiek. To może zwiastować prawdziwą rewolucję nie tylko w IT, ale też w wielu innych branżach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Twierdza na wodzie do kupienia za 5 mln zł
  3. Wyświetlacz w Samsungu Galaxy A20e - poradnik naprawy
  4. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
  5. Razer prezentuje niesamowite nowości: świetliste i wibracyjne!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski

Jestem pasjonatem nowych technologii. Testuję najnowsze smartfony i dzielę się wrażeniami na blogu. Sprawdzam wydajność procesorów i jakość wyświetlaczy. Porównuję aparaty i możliwości fotograficzne. Oceniam komfort obsługi i wygląd urządzeń. Polecam stylowe etui i przydatne gadżety. Piszę o historii telefonów i przyszłych trendach. Uczę też jak samodzielnie wymienić baterię czy wyświetlacz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły