Unia Europejska zazdrosna o Blik. Nadchodzi wielka zmiana w przelewach.

Unia Europejska zazdrosna o Blik. Nadchodzi wielka zmiana w przelewach.
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski17.02.2024 | 5 min.

Blik już od kilku lat umożliwia natychmiastowe przelewy pomiędzy kontami bankowymi w Polsce. Teraz Unia Europejska planuje wprowadzenie podobnych regulacji dla płatności w euro, aby ułatwić transakcje transgraniczne. Nowe przepisy mają sprawić, że przelewy w europie będą równie szybkie i wygodne jak polski Blik. UE dostosowuje się więc do nowoczesnych standardów płatności internetowych, z których Polacy korzystają od dawna. Płatności natychmiastowe stają się normą na całym świecie.

Blik już działa, UE dopiero planuje

System płatności mobilnych Blik funkcjonuje w Polsce od 2014 roku i cieszy się bardzo dużą popularnością. Umożliwia on natychmiastowe przelewy pomiędzy kontami bankowymi, bez konieczności podawania numerów rachunków czy logowania się do bankowości internetowej. Wystarczy znać numer telefonu odbiorcy. Blik pozwala również płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Tymczasem Unia Europejska dopiero teraz planuje wprowadzenie podobnych uregulowań dla transakcji w euro. Nowe rozporządzenie ma umożliwić natychmiastowe przelewy pomiędzy rachunkami w europie, co do tej pory nie było standardem. Operacje te mają być dokonywane w ciągu maksymalnie 10 sekund, niezależnie od pory dnia.

Płatności w euro czeka rewolucja

Zmiany w przepisach UE dotyczących płatności w europie są więc sporym wyzwaniem dla europejskiego sektora bankowego. Instytucje finansowe będą musiały dostosować swoją infrastrukturę, aby sprostać nowym wymogom co do szybkości przelewów. Eksperci szacują, że potrzebnych może być nawet kilkanaście miesięcy prac programistów i testerów.

Jednak dla klientów banków nowe przepisy to bardzo dobra wiadomość. Podniosą one standardy obsługi rachunków i przelewów w euro do poziomu znanego użytkownikom Blika w Polsce. Ułatwi to znacznie transakcje transgraniczne dla osób mieszkających np. przy granicy polsko-niemieckiej.

Polacy korzystają z Blika od lat

Blik odniósł w Polsce ogromny sukces i stał się standardem płatności mobilnych. Obecnie z systemu regularnie korzysta ponad 8 mln użytkowników, wykonując kilkadziesiąt milionów transakcji miesięcznie. Rosnąca popularność Blika przełożyła się też na dynamiczny wzrost udziału płatności bezgotówkowych w polskiej gospodarce.

Polacy nie tylko chętnie płacą Blikiem, ale też doceniają wygodę natychmiastowych przelewów na telefon. Tego typu transakcje stanowią dobry przykład udanych innowacji na rynku usług bankowych. Podobny sukces ma szansę odnieść teraz system płatności instant w euro, wzorowany na polskim rozwiązaniu.

Blik liderem cyfryzacji

Blik może być zatem źródłem inspiracji dla europejskich reformatorów rynku finansowego. Sukces tego systemu pokazuje, że Polacy są otwarci na nowoczesne metody płatności. Staliśmy się wręcz jednym z liderów cyfryzacji w tej dziedzinie. Teraz pora, aby reszta Europy do nas dołączyła.

Czytaj więcej: Najlepsze etui i pokrowce do Huawei P20 Pro

Płatności natychmiastowe to przyszłość

W erze smartfonów i mobilnego internetu płatności elektroniczne stają się codziennością. Coraz rzadziej sięgamy po gotówkę, coraz chętniej płacimy online lub zbliżeniowo telefonem. Jednak aby ten trend się umocnił, transakcje cyfrowe muszą być wygodne i natychmiastowe.

Dlatego ogromne znaczenie mają systemy takie jak Blik, które gwarantują błyskawiczne przelewy oraz łatwość płacenia. Podobnie działać mają unijne płatności instant. To one staną się standardem przyszłości - nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

„Płatności natychmiastowe zmienią oblicze rynku finansowego podobnie jak kiedyś bankowość internetowa” - prognozuje Julien Manceaux, ekspert ds. innowacji z instytutu McKinsey.

Koniec gotówki

Nadchodząca rewolucja w systemach płatności bez wątpienia przyczyni się do dalszego ograniczania roli gotówki. Już teraz w krajach takich jak Szwecja czy Chiny płatności cyfrowe niemal całkowicie wyparły monety i banknoty.

Podobny trend można zaobserwować w Polsce za sprawą popularności Blika i szybkiego rozwoju rynku fintech. Umocnią go zapewne unijne przepisy ułatwiające transakcje elektroniczne. Gotówka odchodzi więc powoli do lamusa.

UE dostosowuje przepisy do nowych technologii

Unia Europejska zazdrosna o Blik. Nadchodzi wielka zmiana w przelewach.

Choć Polska była pionierem natychmiastowych płatności, lepiej późno niż wcale - Unia Europejska w końcu dostosowuje przepisy do nowoczesnych technologii. Rozporządzenie o płatnościach instant ma szansę mocno zmodernizować obecny, dość anachroniczny system rozliczeń w euro.

Podobna regulacja wprowadzona kilka lat temu, nakazująca bankom udostępnienie tzw. bankowości otwartej, również przyniosła pozytywne skutki dla klientów. Teraz nadszedł czas na pełną cyfryzację europejskich finansów.

  • dzięki nowym przepisom przelewy w euro będą szybsze i wygodniejsze
  • standaryzacja systemów płatności w EU może zwiększyć konkurencję między bankami

Należy mieć nadzieję, że presja regulacyjna sprawi, iż sektor bankowy przestanie tak długo ignorować zmieniające się realia technologiczne. Banki unijne muszą teraz nadrobić zaległości cyfrowe i dorównać takim graczom jak Blik.

Podsumowanie

W artykule omówiono nowe rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące natychmiastowych płatności w euro. Mają one działać podobnie jak polski system Blik, umożliwiając błyskawiczne przelewy pomiędzy rachunkami bankowymi. To duże wyzwanie dla sektora bankowego, który będzie musiał dostosować się do nowych standardów cyfrowych. Zmiany z pewnością ułatwią codzienne płatności i rozliczenia transgraniczne w europie.

Bankowość i finanse stają przed prawdziwą rewolucją za sprawą wzrostu znaczenia systemów mobilnych. Gotówka będzie stopniowo wypierana przez wygodniejsze metody płatności elektronicznych, takie jak Blik i płatności instant.

5 Podobnych Artykułów

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Niezwykła oferta HBO Max od Twojego operatora - zacznij oglądać już dziś!
  3. Walentynkowa promocja w Orange: Idealny prezent dla Ciebie i bliskiej osoby
  4. Wyświetlacz w Samsungu Galaxy A20e - poradnik naprawy
  5. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski

Jestem pasjonatem nowych technologii. Testuję najnowsze smartfony i dzielę się wrażeniami na blogu. Sprawdzam wydajność procesorów i jakość wyświetlaczy. Porównuję aparaty i możliwości fotograficzne. Oceniam komfort obsługi i wygląd urządzeń. Polecam stylowe etui i przydatne gadżety. Piszę o historii telefonów i przyszłych trendach. Uczę też jak samodzielnie wymienić baterię czy wyświetlacz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły