Wyświetlacz w Xiaomi Redmi Note 8 - porady dotyczące naprawy

Wyświetlacz w Xiaomi Redmi Note 8 - porady dotyczące naprawy
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski22.09.2023 | 8 min.

Wyświetlacz to jeden z kluczowych i najbardziej wrażliwych komponentów w nowoczesnym smartfonie. Nic więc dziwnego, że właśnie z nim użytkownicy Xiaomi Redmi Note 8 mają najwięcej problemów i szukają porad jak sobie z nimi radzić. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze wskazówki, które pomogą zdiagnozować usterkę wyświetlacza w Redmi Note 8, przeprowadzić skuteczną naprawę lub wymianę ekranu, a także zadbać o jego długowieczność.

Diagnozowanie problemów z wyświetlaczem

Aby prawidłowo zidentyfikować usterkę ekranu w smartfonie Xiaomi Redmi Note 8, warto przeanalizować dokładnie wszystkie objawy i zastanowić się, kiedy się pojawiły. Pomoże to zawęzić przyczynę defektu. Oto najczęstsze problemy zgłaszane przez użytkowników Redmi Note 8:

Pęknięcia i uszkodzenia ekranu

Najpoważniejsze uszkodzenia ekranu objawiają się pęknięciami na powierzchni szkła. Mogą być one spowodowane upadkiem telefonu lub uderzeniem o twardą powierzchnię. Im większe pęknięcie, tym większe prawdopodobieństwo, że wyświetlacz przestanie działać. Małe rysy zazwyczaj nie zakłócają pracy ekranu, ale mogą się powiększać. Głębokie pęknięcia mogą z kolei naruszyć obwody dotykowe odpowiedzialne za rejestrowanie dotyku.

Mroczki i czarne plamki na ekranie

Ciemne punkty lub plamy świadczą o wadzie samej matrycy wyświetlacza. Mogą być spowodowane uszkodzeniem pojedynczych subpikseli. Jeśli takich defektów jest niewiele i nie rosną z czasem, telefon nadaje się do dalszego użytkowania. Jednak wraz ze starzeniem się matrycy coraz więcej subpikseli może ulegać awarii, pogarszając jakość obrazu.

Białe i kolorowe pasy na wyświetlaczu

Poziome lub pionowe pasy na ekranie świadczą o mechanicznych uszkodzeniach obwodów odpowiedzialnych za przesyłanie sygnału do poszczególnych pixeli. Mogą być spowodowane np. złamaniem elastycznego kabla łączącego panel LCD z płytą główną. Im więcej i szersze pasy, tym poważniejsza awaria.

Demontaż wyświetlacza w Redmi Note 8

Aby wymienić uszkodzony ekran w Redmi Note 8 na nowy, trzeba najpierw bezpiecznie zdemontować stary panel. To delikatna operacja wymagająca precyzji, cierpliwości i odpowiednich narzędzi.

Zdejmowanie tylnej obudowy i baterii

Pierwszym krokiem jest odklejenie tylnej obudowy smartfona. Najlepiej użyć do tego celu plastikowych narzędzi do rozkuwania obudów, aby nie uszkodzić klipsów. Po zdjęciu obudowy należy wyjąć baterię, odczepiając ją od styków. Umożliwi to bezpieczny dostęp do wyświetlacza.

Odłączanie przewodów i złącz

Kolejny krok to odpięcie wszystkich konektorów i taśm przewodów doprowadzających zasilanie i sygnały do wyświetlacza. Szczególną ostrożność należy zachować przy cienkich, płaskich kablach FPC, łączących płytę z ekranem. Należy zanotować ich ułożenie, aby później poprawnie je podpiąć.

Wyjmowanie samego panelu wyświetlacza

Gdy wyświetlacz zostanie odłączony, można przystąpić do jego wyjęcia z ramki telefonu. Wymaga to podważenia obwodu klejącego szkło do obudowy, zazwyczaj przy użyciu cienkiego szpatuła. Należy stopniowo podważać kolejne fragmenty, uważając by nie zgiąć panelu.

Wymiana wyświetlacza na nowy

Po usunięciu starego wyświetlacza z Redmi Note 8 można przystąpić do montażu nowego ekranu. Kluczem jest tu wybranie odpowiedniego zamiennika i jego poprawny montaż.

Sprawdzanie kompatybilności nowego wyświetlacza

Należy zakupić panel o identycznych parametrach, co oryginalny (rozmiar, rozdzielczość, typ matrycy). Sprawdzić trzeba też wyprowadzenia złącz i rozmieszczenie otworów montażowych. Tylko w pełni kompatybilny ekran będzie działał poprawnie po instalacji w telefonie.

Montaż nowego panelu w telefonie

Nowy wyświetlacz należy umieścić w ramce urządzenia i dokładnie docisnąć do obudowy. Następnie trzeba po kolei podłączyć wszystkie przewody wg wcześniejszego schematu, uważając by nie pomylić złącz. Na koniec należy sprawdzić szczelność instalacji.

Testowanie działania nowego wyświetlacza

Po zmontowaniu telefonu z nowym panelem, należy uruchomić go i sprawdzić poprawność działania ekranu dotykowego oraz wyświetlania obrazu. Wszelkie pasy, mroczki lub niedziałający touch wskazują na błąd montażu lub niekompatybilność wyświetlacza.

Naprawa pękniętego wyświetlacza

Wyświetlacz w Xiaomi Redmi Note 8 - porady dotyczące naprawy

Jeśli wyświetlacz Redmi Note 8 uległ jedynie lekkiemu, powierzchownemu pęknięciu, można spróbować naprawić go, zamiast wymieniać od razu na nowy.

Czyszczenie ekranu i uszczelnianie pęknięć

Przed klejeniem pęknięcia należy starannie wyczyścić szczelinę i powierzchnię wokół niej z kurzu i drobnych odłamków szkła, np. za pomocą sprężonego powietrza. Następnie można zastosować specjalny żel uszczelniający, który wypełni pęknięcie.

Klejenie pęknięć specjalnym klejem

Do sklejenia pękniętego wyświetlacza używa się kleju UV, utwardzanego światłem ultrafioletowym. Pozwala on na mocne i trwałe połączenie krawędzi ekranu, niemal niewidoczne dla oka.

Sprawdzanie szczelności i działania wyświetlacza

Po zaklejeniu pęknięcia należy sprawdzić szczelność wyświetlacza np. pod kątem pyłoszczelności i wodoodporności. Należy też przetestować działanie ekranu dotykowego w okolicy naprawianego pęknięcia, aby upewnić się, że reaguje on poprawnie.

Rozwiązywanie problemów z wyświetlaniem

W przypadku problemów z jakością obrazu na ekranie Redmi Note 8, takich jak smugy, pasy czy złe wyświetlanie kolorów, zanim wymienisz panel, warto wypróbować mniej inwazyjne metody naprawy.

Wymiana przewodów i złącz wyświetlacza

Jeśli na ekranie widać pionowe pasy, należy sprawdzić stan kabla FPC i jego połączenia ze złączem na płycie głównej. Wymiana kabla lub złącza może naprawić pasy na wyświetlaczu.

Reset ustawień wyświetlacza i kalibracja

Złe wyświetlanie kolorów może wynikać ze zmiany ustawień ekranu. Warto przywrócić je do domyślnych w opcjach systemowych lub skalibrować wyświetlacz.

Aktualizacja oprogramowania systemowego

Problemy z jakością obrazu mogą być także spowodowane błędami w oprogramowaniu systemowym. Aktualizacja do najnowszej wersji systemu może usunąć usterki związane z wyświetlaniem.

Zapewnienie długowieczności wyświetlacza

Aby uniknąć kosztownej wymiany ekranu w Redmi Note 8, warto zastosować się do kilku zasad, które pozwolą znacznie wydłużyć jego żywotność.

Stosowanie folii ochronnych i szkieł hartowanych

Wyświetlacz smartfona można zabezpieczyć folią ochronną lub szkłem hartowanym. Zapobiegnie to pęknięciom ekranu nawet przy upadku telefonu. Folie dodatkowo chronią przed zarysowaniami.

Unikanie zarysowań i codzienna pielęgnacja

Należy unikać umieszczania telefonu ekranem do powierzchni, które mogłyby go porysować. Codziennie też warto czyścić ekran wilgotną szmatką z mikrofibry, aby usunąć kurz i zabrudzenia.

Ostrożne użytkowanie telefonu i wyświetlacza

Nie należy nosić telefonu luzem w kieszeni czy torbie, gdzie może się poruszać i uderzać o inne przedmioty. Podczas użytkowania smartfona warto trzymać go oburącz, unikając upuszczania.

Podsumowanie

Wyświetlacz w smartfonie Xiaomi Redmi Note 8, jak w przypadku większości nowoczesnych telefonów, jest delikatnym i podatnym na uszkodzenia elementem. Warto jednak pamiętać, że większość typowych problemów z ekranem, takich jak pęknięcia czy zakłócenia obrazu, da się naprawić bez konieczności wymiany całego panelu. Kluczowe jest odpowiednie zdiagnozowanie usterki, a następnie ostrożne i metodyczne przeprowadzenie demontażu oraz montażu wyświetlacza. Stosując się do porad zawartych w tym artykule, można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy na ewentualnych naprawach.

Najczęstsze pytania

Aby to sprawdzić, wystarczy uruchomić telefon i wyświetlić jakiś obraz lub film. Jeśli widać poprawny obraz, ale ekran nie reaguje na dotyk, oznacza to, że uszkodzona jest warstwa dotykowa. Gdy obraz jest zakłócony, natomiast dotyk działa, wada dotyczy samego wyświetlacza LCD.

Przy niewielkich pęknięciach na krawędziach ekranu warto najpierw spróbować dokładnego sklejenia. Specjalistyczne kleje po utwardzeniu są bardzo wytrzymałe. Taka naprawa może przedłużyć znacznie żywotność wyświetlacza.

Aby zapobiec dostawaniu się kurzu i wilgoci do wnętrza przez pęknięcie, można tymczasowo zakleić je przezroczystą taśmą. Warto też zakupić tanią folię ochronną, która dodatkowo wzmocni uszkodzony panel do czasu wymiany.

Szkło hartowane zapewnia lepszą ochronę przed pęknięciami i zarysowaniami niż zwykła folia. Jednak jest droższe i trudniejsze w montażu. Dla osób często upuszczających telefon inwestycja w szkło hartowane może się opłacać.

Najlepiej używać miękkiej szmatki z mikrofibry lekko zwilżonej wodą lub specjalnym płynem do czyszczenia ekranów. Należy delikatnie przetrzeć wyświetlacz ruchem okrężnym. Nie należy stosować twardych ściereczek ani chemicznych środków czyszczących.

5 Podobnych Artykułów

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Niezwykła oferta HBO Max od Twojego operatora - zacznij oglądać już dziś!
  3. Walentynkowa promocja w Orange: Idealny prezent dla Ciebie i bliskiej osoby
  4. Wyświetlacz w Samsungu Galaxy A20e - poradnik naprawy
  5. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski

Jestem pasjonatem nowych technologii. Testuję najnowsze smartfony i dzielę się wrażeniami na blogu. Sprawdzam wydajność procesorów i jakość wyświetlaczy. Porównuję aparaty i możliwości fotograficzne. Oceniam komfort obsługi i wygląd urządzeń. Polecam stylowe etui i przydatne gadżety. Piszę o historii telefonów i przyszłych trendach. Uczę też jak samodzielnie wymienić baterię czy wyświetlacz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły