Poczta Polska zapowiada usługę bagażową na lotnisku

Poczta Polska zapowiada usługę bagażową na lotnisku
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski17.02.2024 | 4 min.

Poczta Polska zapowiada usługę bagażową na lotnisku. Firma podpisała umowę z lotniskiem Ławica w Poznaniu, na mocy której jej pracownicy będą odpowiedzialni za kontrolę bezpieczeństwa pasażerów i ich bagaży. To ogromny kontrakt dla Poczty Polskiej, która dotąd kojarzyła się głównie z przesyłkami. Teraz pocztowcy przejmą obowiązki, które dotąd pełnili pracownicy Straży Granicznej. Będą musieli przejść specjalistyczne szkolenia, by sprostać nowym zadaniom. Jest to ciekawy zwrot akcji, biorąc pod uwagę rosnącą popularność paczkomatów na lotniskach.

Poczta Polska będzie odpowiadać za odprawę bagaży na lotnisku

Poczta Polska podpisała umowę z lotniskiem Ławica w Poznaniu, na mocy której odpowiedzialna będzie za odprawę bagaży pasażerów. To ogromny kontrakt dla firmy, która dotychczas kojarzyła się głównie z przesyłkami pocztowymi. Teraz pracownicy Poczty Polskiej przejmą obowiązki dotychczas pełnione przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Będą oni odpowiedzialni za kontrolę bezpieczeństwa pasażerów i ich bagaży oraz ładunków cargo. Aby sprostać nowym wyzwaniom, przejdą specjalistyczne szkolenia z rozpoznawania niebezpiecznych przedmiotów, których przewóz jest zabroniony.

Umowa z poznańskim portem lotniczym, który rocznie obsługuje ok. 2,8 mln pasażerów, to jedno z największych zleceń w historii Poczty Polskiej w zakresie kontroli bezpieczeństwa.

Szkolenia pracowników Poczty Polskiej

Aby móc wykonywać nowe obowiązki, pracownicy przechodzą intensywne przeszkolenie. Muszą zdać egzamin i uzyskać uprawnienia Operatora Kontroli Bezpieczeństwa.

Szkolenie trwa 2 tygodnie i obejmuje m.in. rozpoznawanie niebezpiecznych przedmiotów. Tylko pozytywny wynik egzaminu pozwoli pracownikom Poczty Polskiej podjąć pracę przy odprawie pasażerów na lotnisku.

Pracownicy CPPO przejmą kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku

Kontrolą bezpieczeństwa w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica zajmie się Centrum Poczta Polska Ochrona (CPPO). Podmiot ten specjalizuje się w zapewnianiu ochrony fizycznej obiektów i osób.

Teraz pracownicy CPPO będą pilnować, by na pokład samolotów nie przedostały się osoby i przedmioty stanowiące zagrożenie. Mają nie dopuścić do zamachów terrorystycznych i innych aktów przemocy na lotnisku.

Siła drzemiąca w pracownikach CPPO i potencjał tej firmy zostały ukazane podczas niedawnego kryzysu związanego z wojną na Ukrainie - podkreśla wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Dzięki sprawnym działaniom w trudnych warunkach CPPO było w stanie zaprezentować swoje umiejętności potencjalnym klientom. Teraz firma dostała szansę wykazania się w praktyce poprzez odprawę pasażerów na drugim co do wielkości lotnisku w Wielkopolsce.

Czytaj więcej: Biedronka posiada teraz sklep internetowy. Zobacz, co można kupić i ceny dostawy

Umowa CPPO z lotniskiem Ławica w Poznaniu

Centrum Poczta Polska Ochrona wygrało przetarg na zapewnienie ochrony fizycznej na poznańskim lotnisku. Umowa z Portem Lotniczym Poznań-Ławica opiewa na kilka lat.

W tym czasie pracownicy CPPO będą kontrolować bezpieczeństwo pasażerów oraz ich bagaży. Ponadto zajmą się ochroną towarów przewożonych drogą lotniczą (cargo).

Jest to jeden z największych kontraktów podpisanych przez CPPO i ważny krok poczty w kierunku rozszerzenia zakresu swoich usług o kontrolę bezpieczeństwa w portach lotniczych.

Lotnisko Poznań-Ławica 2,78 mln pasażerów rocznie
Długość umowy CPPO Kilka lat

Poczta Polska konkuruje z InPost na lotniskach

Poczta Polska zapowiada usługę bagażową na lotnisku

Coraz więcej firm logistycznych rozszerza swoją działalność na lotniska. Oprócz CPPO kontrolą bezpieczeństwa pasażerów zajmuje się m.in. InPost, instalując na portach lotniczych paczkomaty.

Umowa podpisana przez Pocztę Polską to ciekawy zwrot akcji - pocztowcy nie tylko dostarczają przesyłki takim firmom jak InPost, ale teraz będą z nimi konkurować o klientów na lotniskach.

  • InPost stawia paczkomaty w strefach ogólnodostępnych portów lotniczych
  • Poczta Polska poprzez CPPO przejmie kontrolę bezpieczeństwa zastrzeżonych stref lotniska

Obydwie firmy mają zatem inne pole działania na lotniskach, ale umocniły tam znacząco swoją obecność. Pasażerowie mogą korzystać z ich usług na różnych etapach podróży.

Podsumowanie

Poczta Polska podpisała umowę z lotniskiem w Poznaniu, na mocy której jej pracownicy będą odpowiedzialni za kontrolę bezpieczeństwa pasażerów i ich bagaży. To duże wyzwanie dla pocztowców, którzy muszą przejść specjalistyczne szkolenia, aby sprostać nowym obowiązkom przy odprawie podróżnych. Umowa pokazuje, że Poczta Polska ma potencjał, by świadczyć szeroki wachlarz usług, nie tylko dostarczać pocztę i paczki.

Rosnąca obecność firm takich jak InPost czy Poczta Polska na lotniskach to ciekawy trend. Pocztowcy będą teraz konkurować o klientów nie tylko poprzez doręczanie przesyłek, ale też bezpośrednio kontrolując bezpieczeństwo pasażerów i ich bagaży podczas odprawy. Lotniska to atrakcyjny rynek, o który trwa walka.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Stare kamienice z niskim zużyciem energii - spójrz, jak to osiągnęliśmy
  3. Wyświetlacz w Samsungu Galaxy A20e - poradnik naprawy
  4. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
  5. Razer prezentuje niesamowite nowości: świetliste i wibracyjne!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski

Jestem pasjonatem nowych technologii. Testuję najnowsze smartfony i dzielę się wrażeniami na blogu. Sprawdzam wydajność procesorów i jakość wyświetlaczy. Porównuję aparaty i możliwości fotograficzne. Oceniam komfort obsługi i wygląd urządzeń. Polecam stylowe etui i przydatne gadżety. Piszę o historii telefonów i przyszłych trendach. Uczę też jak samodzielnie wymienić baterię czy wyświetlacz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły