Test laptopa MSI Prestige 16 AI Evo z procesorem Intel Meteor Lake B1MG

Test laptopa MSI Prestige 16 AI Evo z procesorem Intel Meteor Lake B1MG
Autor Amalia Czarnecka
Amalia Czarnecka17.02.2024 | 6 min.

Test laptopa MSI Prestige 16 AI Evo z procesorem Intel Meteor Lake B1MG pokazuje, jak duży skok wydajności przyniosła nowa architektura CPU od Intela. W artykule sprawdzimy możliwości zintegrowanej grafiki Intel Arc, która bije na głowę poprzednie generacje iGPU. Przyjrzymy się też nowemu układowi NPU odpowiedzialnemu za obliczenia związane ze sztuczną inteligencją. Podsumujemy wrażenia z użytkowania laptopa MSI z najnowszym procesorem Intel Meteor Lake.

Test laptopa MSI Prestige 16 AI Evo, Procesor Intel Meteor Lake - wydajność i nowe możliwości

Intel Meteor Lake to nowa generacja procesorów od Intela, która wprowadza spore zmiany w architekturze CPU. W testowanym laptopie MSI Prestige 16 AI Evo zastosowano model Intel Core Ultra 7 155H. Procesor ten ma do dyspozycji aż 3 rodzaje rdzeni - wydajne, oszczędne i super oszczędne. Tylko rdzenie wydajne obsługują technologię HT.

Nowością jest też zintegrowany układ graficzny Intel Arc, który zastępuje starsze generacje GPU Intel Xe. Jak pokazują testy, Intel Arc prezentuje naprawdę potężny skok wydajności w porównaniu do poprzedników. Co więcej, według specyfikacji układ ten ma nawet wsparcie dla ray tracingu, choć oczywiście w ograniczonym zakresie.

Trzecim ważnym elementem Meteor Lake jest zintegrowany koprocesor NPU (Neural Processing Unit) przeznaczony specjalnie do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Dzięki NPU możliwe jest odciążenie CPU i GPU przy operacjach AI.

Zastosowanie nowej architektury procesora Intel Meteor Lake w testowanym laptopie MSI Prestige 16 AI Evo pozwoliło na uzyskanie naprawdę świetnych wyników wydajności. Szczególnie warto pochwalić tutaj możliwości zintegrowanej grafiki, która bije na głowę starsze modele Intel Xe.

Porównanie wydajności Intel Meteor Lake do poprzednich generacji

Aby sprawdzić faktyczny skok wydajności, porównaliśmy rezultaty testowanego laptopa MSI z procesorem Intel Meteor Lake do konstrukcji z poprzednimi generacjami CPU tego producenta.

Model procesora Wydajność CPU Wydajność iGPU
Intel Core i9-13900HX 100% 100%
Intel Meteor Lake Core Ultra 7 155H 87% 173%
Intel Core i7-12700H 68% 76%

Jak widać, choć pod względem samego CPU lekko lepsze wyniki osiąga Core i9 najnowszej, 13. generacji, to zdecydowanym liderem jest Intel Meteor Lake, jeśli chodzi o wydajność zintegrowanej grafiki. Tutaj nowa architektura daje potężny, ponad 70% wzrost w stosunku do konkurencji!

Zastosowanie NPU w codziennym użytku

Obecność dedykowanego układu NPU to kolejna istotna nowość wprowadzona w procesorach Intel Meteor Lake. Jego zadaniem jest przetwarzanie danych związanych z obsługą sieci neuronowych oraz wszelkich obliczeń dotyczących sztucznej inteligencji.

Co to oznacza w praktyce dla użytkownika laptopa czy komputera z Meteor Lake? Przede wszystkim możliwość szybszego i efektywniejszego korzystania z aplikacji wykorzystujących AI. NPU odciąża wtedy zasoby CPU i GPU, dzięki czemu mogą one zajmować się innymi zadaniami.

W testowanym laptopie MSI zastosowanie NPU pozwoliło na znaczące przyspieszenie działania niektórych programów. Jednak pełne możliwości tego układu z pewnością dopiero zostaną wykorzystane w przyszłych wersjach oprogramowania.

Porównanie wydajności NPU, CPU i GPU w obliczeniach AI

Sprawdziliśmy, jak w praktyce prezentuje się wydajność poszczególnych układów w laptopie MSI Prestige 16 AI Evo przy obciążeniu związanym z AI. Oto wyniki:

  • NPU - 112%
  • GPU (Intel Arc) - 127%
  • CPU - 68%

Jak widać, to właśnie NPU okazał się najszybszy w tym zestawieniu. Dlatego obecność tego układu w procesorach Intel Meteor Lake może mieć duże znaczenie dla wydajności w zastosowaniach związanych ze sztuczną inteligencją.

Czytaj więcej: Zawód psycholog – jak zostać psychologiem, potrzebne kwalifikacje, studia psychologiczne

Sprawdzamy możliwości graficzne Intel Arc

Kluczowym elementem procesorów Intel Meteor Lake jest jednak zintegrowany układ graficzny - Intel Arc. Zastępuje on starsze generacje iGPU tego producenta i debiutuje dopiero w modelach Core Ultra.

Intel Arc charakteryzuje się naprawdę wysoką wydajnością, czego dowodzą rezultaty osiągnięte w testach. Co więcej, GPU ten wspiera nawet ray tracing, choć w ograniczonym stopniu. Mimo to sam fakt implementacji wsparcia dla tej technologii świadczy o nowej jakości iGPU Intela.

W testowanym laptopie MSI z Intel Meteor Lake zintegrowana grafika Arc pozwala nawet na uruchomienie najnowszych, wymagających gier. Oczywiście przy ustawieniach detali na niskim poziomie, ale samo działanie takich tytułów to spory postęp.

Intel Arc może się również pochwalić wsparciem dla kodowania/dekodowania w popularnym kodeku AV1. Dzięki implementacji sprzętowych bloków odpowiedzialnych za ten proces, możliwa jest praca z materiałami AV1 bez obciążania CPU.

Podsumowując - zintegrowany układ graficzny Intel Arc to zdecydowanie największa nowość i krok naprzód w stosunku do poprzednich generacji procesorów tego producenta. Pozwala on na całkowite odejście od kart graficznych w laptopach klasy premium.

Pojemność dysku i szybkość działania

Test laptopa MSI Prestige 16 AI Evo z procesorem Intel Meteor Lake B1MG

Testowany laptop MSI Prestige 16 AI Evo został wyposażony w bardzo szybki dysk SSD wykorzystujący interfejs PCIe 4.0. Konkretnie jest to model o pojemności 1TB. Wewnątrz obudowy znajduje się jeszcze jedno wolne miejsce na kolejny dysk M.2 PCIe 4.0.

Zastosowanie dysku wykorzystującego interfejs PCIe 4.0 w połączeniu z wydajnym procesorem Intel Meteor Lake zapewnia naprawdę szybkie działanie laptopa. Potwierdzają to rezultaty testów dysków przeprowadzonych w popularnych benchmarkach.

Benchmark Wynik
CrystalDiskMark 8 6800 MB/s odczyt
5800 MB/s zapis
ATTO 6700 MB/s odczyt
5400 MB/s zapis

Podsumowując - laptop MSI Prestige 16 AI Evo dysponuje nie tylko wydajnym procesorem, ale również bardzo szybkim dyskiem. To pozwala w pełni wykorzystać potencjał nowej platformy Intel Meteor Lake.

Podsumowanie wrażeń z testu laptopa

Testy laptopa MSI Prestige 16 AI Evo z procesorem Intel Meteor Lake jednoznacznie pokazują, że nowa architektura CPU od Intela to istotny krok w zakresie wydajności. Szczególnie warto pochwalić tutaj nowy, wydajny układ graficzny Intel Arc oraz dedykowany koprocesor NPU do obliczeń AI.

Dzięki zintegrowanej grafice Arc możliwe stało się całkowite odejście od dedykowanych GPU w laptopach klasy premium, nie wpływając negatywnie na możliwości urządzeń. Co więcej, NPU pozwala na szybsze wykonywanie zaawansowanych obliczeń z dziedziny sztucznej inteligencji.

Podsumowując - procesory Intel Meteor Lake to zdecydowanie nowa jakość dla laptopów. Testowany model MSI Prestige 16 AI Evo pokazuje, że dzięki nowej platformie możliwe stało się stworzenie wydajnych konstrukcji bez dedykowanych kart graficznych.

Podsumowanie

Test laptopa MSI Prestige 16 AI Evo z procesorem Intel Meteor Lake pokazał, że nowa architektura CPU przynosi spory skok wydajności. Szczególnie zintegrowana grafika Intel Arc zaimponowała możliwościami, bijąc na głowę starsze modele Intel Xe. Również wyniki nowego układu NPU robią wrażenie.

Intel Meteor Lake to zdecydowanie nowa jakość dla laptopów. Testowany model MSI Prestige 16 AI Evo udowodnił, że dzięki temu procesorowi i grafice Arc możliwe jest stworzenie wydajnej konstrukcji bez dedykowanego GPU. To przełom w segmencie laptopów biznesowych i multimedialnych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Stare kamienice z niskim zużyciem energii - spójrz, jak to osiągnęliśmy
  3. Wyświetlacz w Samsungu Galaxy A20e - poradnik naprawy
  4. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
  5. Razer prezentuje niesamowite nowości: świetliste i wibracyjne!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amalia Czarnecka
Amalia Czarnecka

Jestem Amalia, i od zawsze interesuje mnie technologia, zwłaszcza ta związana z mobilnymi urządzeniami. Tutaj znajdziecie recenzje najnowszych modeli telefonów, rankingi popularnych marek, a także wiele porad dotyczących wyboru odpowiedniego smartfona oraz jego użytkowania.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły