Apple szykuje niespodzianki do przyszłych iPhone'ów. Premiera niesamowitych chipów.

Apple szykuje niespodzianki do przyszłych iPhone'ów. Premiera niesamowitych chipów.
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski15.12.2023 | 5 min.

Apple od lat zaskakuje nowymi, coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie chipami w swoich urządzeniach. Najnowsze doniesienia wskazują, że kolejna generacja iPhone'ów może otrzymać układy wykonane w rewolucyjnym, 2-nanometrowym procesie technologicznym TSMC. Jeśli te informacje się potwierdzą, iPhone'y 17 Pro zaoferują zupełnie nowy poziom wydajności i czasu pracy na baterii. TSMC intensywnie pracuje nad uruchomieniem masowej produkcji układów w tym procesie do 2025 roku i to właśnie czipy tego producenta mają największe szanse trafić do przyszłych flagowców Apple.

iPhone'y 17 Pro z czipem 2nm TSMC?

Według najnowszych doniesień, przyszłoroczne modele iPhone'ów Pro mogą zostać wyposażone w rewolucyjne chipy produkowane w litografii 2 nm przez firmę TSMC. Jest to obecnie najbardziej zaawansowana technologia wytwarzania układów scalonych na świecie, która pozwala na uzyskanie ogromnych zysków wydajnościowych oraz energetycznych.

Obecnie najnowsze chipsety Apple A17 Bionic z iPhone'ów 15 Pro zostały wykonane w 3nm procesie technologicznym TSMC. Przejście na jeszcze bardziej zaawansowaną litografię 2nm mogłoby przynieść wzrost wydajności rzędu 20-30% w porównaniu do poprzedniej generacji przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.

TSMC intensywnie pracuje nad uruchomieniem produkcji układów 2nm z myślą o flagowych klientach takich jak Apple. Gigant z Cupertino od lat blisko współpracuje z tajwańskim dostawcą zaawansowanych technologicznie chipów, więc jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie czipy TSMC trafią do iPhone’ów 17 Pro.

Czy iPhone 17 dostanie czip 2nm TSMC?

Wiele wskazuje na to, że firma Apple zdecyduje się na implementację innowacyjnych układów 2nm już w przyszłorocznych flagowych smartfonach. Oznaczałoby to ogromny postęp technologiczny i zapewniło jeszcze większą przewagę nad konkurencją pod względem wydajności urządzeń.

TSMC planuje rewolucyjną produkcję czipów 2nm

Według raportów, TSMC zamierza uruchomić masową produkcję układów wykonanych w procesie 2 nm w 2025 roku. Chip producenta o nazwie kodowej „N2” ma łączyć w sobie najbardziej zaawansowaną technologię pod względem rozmiaru tranzystorów oraz efektywności energetycznej.

TSMC już teraz produkuje układy 3nm, które trafiają głównie do najnowszych flagowych smartfonów Apple. Przejście na jeszcze bardziej zaawansowany proces 2nm pozwoli na dalszą poprawę osiągów i czasów pracy urządzeń na jednym ładowaniu baterii. To z pewnością zainteresuje takich klientów jak Apple czy Nvidia.

Samsung też szykuje czipy 2nm, ale droższe od TSMC

Choć Samsung również pracuje nad uruchomieniem linii produkcyjnych dla chipów 2nm, to według analityków klientom bardziej może opłacać się współpraca z TSMC. Firma z Tajwanu może zaoferować bardziej konkurencyjne ceny przy porównywalnej lub nawet wyższej jakości produktów.

Dla Apple kwestia ceny ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o opłacalność produkcji kolejnych generacji iPhone’ów Pro. Wszystko wskazuje więc na to, że to właśnie TSMC dostarczy chipsety 2nm do przyszłorocznych flagowców giganta z Cupertino.

Czytaj więcej: Jak wymienić zepsutą baterię w Huawei Mate 10 Lite

Apple najpewniej wybierze czipy 2nm TSMC

Firma Apple od wielu lat ściśle współpracuje z TSMC przy produkcji autorskich chipów Ax Bionic do iPhone’ów oraz układów Apple Silicon dla komputerów Mac. Tajwański podwykonawca był pierwszym, który uruchomił dla Apple produkcję czipów w litografii 5nm czy 3nm.

TSMC ma ogromne doświadczenie we wprowadzaniu innowacyjnych technologii, które potem trafiają do produktów Apple. Wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie w przypadku rewolucyjnych chipów 2nm.

Apple niezwykle ceni sobie wieloletnie relacje biznesowe z kluczowymi partnerami. Współpraca z TSMC układa się bardzo dobrze, więc nic nie wskazuje na to, aby firma miała zmieniać sprawdzonego producenta zaawansowanych technologicznie chipów, które napędzają jej topowe urządzenia.

A19 Bionic w iPhonie 17 Pro może być z czipem 2nm

Apple szykuje niespodzianki do przyszłych iPhone'ów. Premiera niesamowitych chipów.

Jeśli TSMC faktycznie dotrzyma harmonogramu uruchomienia produkcji chipów 2nm na 2025 rok, jest bardzo prawdopodobne, że już kolejna generacja flagowych smartfonów Apple będzie wyposażona w układy z najnowszym procesem technologicznym.

A19 Bionic to prawdopodobna nazwa chipsetu dla iPhone’ów 17 Pro, który może zostać wyprodukowany właśnie w litografii 2nm. Oznaczałoby to ogromny progres względem obecnego A17 Bionic z procesu 3nm i przełożyło się na wyraźnie wyższą wydajność przy niższym zużyciu energii.

Charakterystyka A17 Bionic A19 Bionic
Litografia 3 nm 2 nm (prognoza)
Wydajność CPU +13% vs A16 +20-30% vs A17
Wydajność GPU +21% vs A16 +25-35% vs A17

Czy Apple M5 będzie mieć litografię 2nm?

TSMC oprócz produkcji czipów Ax Bionic dla iPhone'ów zajmuje się również dostarczaniem zaawansowanych technologicznie układów Apple Silicon do komputerów Mac. Tutaj w grę może wchodzić chip o nazwie M5, który napędzałby kolejną generację maków.

M5 może powstać już w procesie 2nm, dzięki czemu zapewniłby jeszcze wyższy wzrost wydajności względem poprzedników. Apple z pewnością nie zmarnuje szansy na wykorzystanie tej rewolucyjnej technologii również w swoich komputerach, chcąc zachować przewagę nad konkurencją x86.

5 Podobnych Artykułów

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Niezwykła oferta HBO Max od Twojego operatora - zacznij oglądać już dziś!
  3. Walentynkowa promocja w Orange: Idealny prezent dla Ciebie i bliskiej osoby
  4. Wyświetlacz w Samsungu Galaxy A20e - poradnik naprawy
  5. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marcin Jankowski
Marcin Jankowski

Jestem pasjonatem nowych technologii. Testuję najnowsze smartfony i dzielę się wrażeniami na blogu. Sprawdzam wydajność procesorów i jakość wyświetlaczy. Porównuję aparaty i możliwości fotograficzne. Oceniam komfort obsługi i wygląd urządzeń. Polecam stylowe etui i przydatne gadżety. Piszę o historii telefonów i przyszłych trendach. Uczę też jak samodzielnie wymienić baterię czy wyświetlacz.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły