Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany

Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
Autor Amalia Czarnecka
Amalia Czarnecka31.08.2023 | 5 min.

Uszkodzony ekran w telefonie Huawei P20 Lite może być dużym problemem. Zarysowany lub pęknięty wyświetlacz nie tylko psuje wrażenia wizualne, ale często też uniemożliwia normalne korzystanie z telefonu. Na szczęście wymiana ekranu w P20 Lite jest stosunkowo prosta i każdy może sobie z nią poradzić bez większych problemów. W tym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci samodzielnie wymienić wyświetlacz w Twoim smartfonie Huawei.

Jak sprawdzić, czy ekran jest uszkodzony

Aby mieć pewność, że konieczna jest wymiana ekranu, a nie np. folii ochronnej, należy dokładnie zbadać uszkodzenie. Pęknięcia, głębokie zarysowania, czarne lub kolorowe plamki, problemy z responsywnością dotyku w niektórych obszarach - to typowe oznaki uszkodzenia samego panelu LCD. Dobrze jest sprawdzić, czy piksele nie wygaszają, a obraz nie jest zniekształcony. Przyda się latarka lub jasne światło, by dokładnie obejrzeć ekran pod kątem.

Testy wyświetlania obrazu i kolorów

Warto wyświetlić na ekranie telefonu jednolitą, jasną powierzchnię w kilku kolorach i sprawdzić, czy nie ma przebarwień, smug, plamek lub przyciemnień. Można skorzystać z odpowiednich aplikacji testujących wyświetlacz lub po prostu otworzyć zdjęcia albo grafiki w jednolitych kolorach.

Sprawdzenie dotykowości ekranu

Należy przetestować wszystkie obszary wyświetlacza, klikając i przesuwając po całej jego powierzchni. Jeśli w jakimś miejscu dotyk nie działa lub reaguje nieprawidłowo - to znak uszkodzenia panelu dotykowego zintegrowanego z ekranem.

Badanie pikseli i rozdzielczości

Specjalne aplikacje pozwolają zbadać matrycę ekranu i sprawdzić, czy nie ma martwych lub uszkodzonych pikseli. Przydatne będą też programy sprawdzające rzeczywistą rozdzielczość wyświetlacza w telefonie.

Gdzie kupić nowy wyświetlacz do Huawei P20 Lite

Oryginalne części Huawei

Zdecydowanie najlepszą opcją jest zakup oryginalnego wyświetlacza produkcji Huawei. Pasuje idealnie, gwarantuje wysoką jakość i zgodność z telefonem. Wadą są dość wysokie ceny oryginalnych części.

Zamienniki wyświetlaczy

Alternatywą są tańsze zamienniki - kompatybilne wyświetlacze do P20 Lite od innych producentów. Ich jakość bywa niższa, ale z reguły wystarczająca. Trzeba tylko upewnić się, że parametry zgadzają się z oryginałem.

Porównanie cen i jakości

Przed zakupem warto porównać oferty różnych sklepów i sprzedawców. Czasem taniej kupić oryginalny wyświetlacz Huawei niż nieznany zamiennik. Oryginalne części mają też lepszą jakość obrazu, wyższą trwałość i większą szansę na pełną kompatybilność.

Przygotowanie do wymiany ekranu

Potrzebne narzędzia

Do wymiany wyświetlacza w Huawei P20 Lite przydadzą się: małe śrubokręty (krzyżakowy i płaski), wkładki do wyjmowania kart SIM, cienkie płaskie narzędzie do podważania obudowy, rękawiczki ochronne, ewentualnie pinzeta. Przyda się czysta, miękka ściereczka.

Demontaż obudowy

Trzeba ostrożnie podważyć plastikowe klipsami wokół obudowy, by odkleić ją od reszty telefonu. Idealnie nadaje się do tego karta kredytowa lub specjalne narzędzie. Należy stopniowo odłączać obudowę, uważając by nie uszkodzić klipsów i nie odłupać kawałków plastiku.

Odłączenie kabla ekranu

Gdy obudowa została zdjęta, należy odczepić delikatnie taśmę klejącą mocującą kabel wyświetlacza. Kabel zostanie odłączony na samym końcu, tuż przed wyjęciem ekranu.

Krok po kroku wymiana wyświetlacza

Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany

Wyjęcie starego ekranu

Po odklejeniu ramek wyświetlacza, należy wykręcić drobne śrubki mocujące. Bardzo delikatnie podważyć ekran i odłączyć kabel. Uważać, by nie uszkodzić gniazda. Stary ekran można wyrzucić.

Wstawienie nowego wyświetlacza

Nowy wyświetlacz wkładamy na miejsce starego i dokładnie mocujemy ramkę oraz przykręcamy śrubki. Należy bardzo uważać, aby nie przyciąć kabla i dobrze wetknąć go w gniazdo. Odklejamy folię ochronną z ekranu.

Ponowny montaż telefonu

Składamy telefon w odwrotnej kolejności. Delikatnie mocujemy obudowę, uważając by nie przytrzasnąć kabla. Sprawdzamy, czy wszystkie elementy są prawidłowo złożone i nic nie sterczy.

Rozwiązywanie problemów po wymianie

Ekran nie działa poprawnie

Jeśli nowy ekran nie reaguje prawidłowo, należy sprawdzić połączenia kabli i złącza. Być może trzeba wyjąć wyświetlacz i ponownie go dokładnie podłączyć. Możliwe też, że otrzymaliśmy wadliwy lub niesprawny egzemplarz.

Pojawiły się paskudne plamki

Smugi i plamy na nowym ekranie znikną po starannym przeczyszczeniu wyświetlacza. Do czyszczenia używamy miękkiej szmatki zwilżonej specjalnym płynem do ekranów.

Problemy z dotykiem lub gestami

Błędy dotyku można rozwiązać kalibrując ekran w opcjach telefonu. Należy też sprawdzić dokładność montażu wyświetlacza i ewentualnie lekko skorygować położenie panelu dotykowego.

Porady i sztuczki przy wymianie wyświetlacza

Zabezpieczanie przed uszkodzeniami

Podczas wymiany warto położyć telefon na miękkiej szmatce, aby zabezpieczyć ekran. Pracujemy ostrożnie, bez pośpiechu. Rozłożenie części pomaga ustrzec się pomyłek przy składaniu.

Testowanie wyświetlacza przed montażem

Dobrze jest podłączyć nowy ekran i szybko go przetestować przed ostatecznym złożeniem telefonu. Pozwoli to upewnić się, że wyświetlacz działa i nie jest wadliwy.

Czyszczenie i konserwacja ekranu

Po wymianie warto wykonać dokładne czyszczenie nowego wyświetlacza specjalnym płynem. Dobrze też założyć dobrej jakości folię ochronną, by zabezpieczyć ekran przed ponownym zarysowaniem.

Podsumowanie

Wymiana wyświetlacza w Huawei P20 Lite nie musi być trudnym zadaniem. Z pewnością opłaca się spróbować naprawy we własnym zakresie, zamiast oddawać telefon do serwisu. Postępując zgodnie z instrukcją krok po kroku, każdy powinien sobie poradzić z tą naprawą. Oczywiście trzeba zachować ostrożność i rozsądnie podejść do demontażu i składania telefonu. Większość potrzebnych narzędzi i części jest ogólnodostępna. Wymieniając wyświetlacz odzyskamy pełną funkcjonalność telefonu i radość z jego użytkowania.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, otwieranie telefonu i wymiana części przez użytkownika zazwyczaj unieważnia gwarancję producenta.

W autoryzowanym serwisie Huawei koszt wymiany ekranu w P20 Lite to około 400-550 zł.

Cały proces demontażu, wymiany ekranu i ponownego złożenia telefonu zajmuje od 30 do 60 minut.

Tak, jeśli będziemy postępować zbyt nieostrożnie. Dlatego lepiej wykonywać krok po kroku, bez pośpiechu.

Oryginalne części znajdziemy m.in. w sklepie internetowym Huawei, na Allegro oraz w dobrych sklepach z częściami do smartfonów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Walentynkowa promocja w Orange: Idealny prezent dla Ciebie i bliskiej osoby
  3. Apple iPhone 6S - porady dotyczące wymiany ekranu
  4. Wyświetlacz w Apple iPhone XR - porównanie z innymi modelami
  5. Optimizacja CTR: Najnowsze wiadomości z branży.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amalia Czarnecka
Amalia Czarnecka

Jestem Amalia, i od zawsze interesuje mnie technologia, zwłaszcza ta związana z mobilnymi urządzeniami. Tutaj znajdziecie recenzje najnowszych modeli telefonów, rankingi popularnych marek, a także wiele porad dotyczących wyboru odpowiedniego smartfona oraz jego użytkowania.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły