Ekran w Samsungu Galaxy S10e - porównanie z innymi modelami

Ekran w Samsungu Galaxy S10e - porównanie z innymi modelami
Autor Amalia Czarnecka
Amalia Czarnecka01.09.2023 | 6 min.

W dobie coraz większych smartfonów z ogromnymi wyświetlaczami, Samsung Galaxy S10e wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami i ekranem o przekątnej 5,8 cala. Jak wypada ten wyświetlacz na tle innych modeli Samsunga i czy warto wybrać S10e ze względu na jego parametry?

Specyfikacja wyświetlacza w Galaxy S10e

Przekątna i rozdzielczość ekranu

Samsung Galaxy S10e został wyposażony w ekran o przekątnej 5,8 cala i rozdzielczości 2280 x 1080 pikseli, co daje zagęszczenie na poziomie 438 ppi. Jest to matryca Dynamic AMOLED z obsługą HDR10+ i zabezpieczona szkłem Corning Gorilla Glass 5. Ramki wokół ekranu są stosunkowo cienkie jak na model z 2019 roku, choć nie aż tak smukłe jak w nowszych smartfonach Samsunga.

Typ wyświetlacza

Zastosowany w S10e ekran to matryca Dynamic AMOLED, czyli technologia opracowana przez Samsunga, która zapewnia żywe kolory, głęboką czerń i wysoki kontrast. Jest to panel o 10-bitowej głębi kolorów, obsługujący paletę HDR10+ i pokrywający 131% gamy sRGB oraz 95% gamy DCI-P3. Maksymalna jasność sięga 800 nitów.

Niestety, odświeżanie ekranu jest ograniczone do standardowych 60 Hz. Wyższe, 90 lub 120 Hz odświeżanie zarezerwowane jest dla droższych modeli S10 i S10+. Brak wyższego odświeżania oznacza, że w S10e nie ma funkcji Always On Display.

Format obrazu i kontrast

Galaxy S10e ma ekran o proporcjach 19:9, czyli w dość wydłużonym formacie. Pozwala to na wygodne korzystanie z dwóch aplikacji obok siebie. Producent chwali się także rekordowym kontrastem na poziomie 2 000 000:1, co przekłada się na głęboką czerń i żywe kolory.

Porównanie ekranu Galaxy S10e z innymi modelami Samsunga

Galaxy S10 i S10+ - większe ekrany, lepsza rozdzielczość

Droższe modele Galaxy S10 i S10+ mają większe wyświetlacze - odpowiednio 6,1 i 6,4 cala. Rozdzielczość to już QHD+ czyli 3040 x 1440 pikseli. Jest też wyższe odświeżanie na poziomie 120 Hz w wersji S10+, a S10 oferuje 90 Hz. Generalnie są to wyraźnie lepsze matryce pod względem parametrów.

Galaxy S9 i S9+ - starsze modele, gorsze parametry

Poprzednia generacja flagowców Samsunga, czyli modele S9 i S9+, miała nieco mniejsze ekrany (5,8 i 6,2 cala) przy takiej samej rozdzielczości Full HD+. Były to matryce Super AMOLED, więc nieco gorsze od Dynamic AMOLED w S10e. Parametry są zbliżone, ale S10e wypada lepiej.

Galaxy A50 i A70 - tańsze modele średniej klasy

W portfolio Samsunga znajdziemy tańsze smartfony ze średniej półki cenowej takie jak Galaxy A50 czy A70. Mają one większe ekrany (6,4 cala) i lepszą rozdzielczość Full HD+, ale jakość matryc Super AMOLED jest słabsza niż w Galaxy S10e.

Zalety wyświetlacza w Galaxy S10e

Bardzo dobra jakość obrazu jak na ten rozmiar

Mimo że Galaxy S10e ma stosunkowo niewielki, 5,8-calowy ekran, to jakość wyświetlanego obrazu stoi na bardzo wysokim poziomie. Technologia Dynamic AMOLED zapewnia żywe kolory, doskonały kontrast i wysoką jasność maksymalną sięgającą 800 nitów.

Dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu

Ekran o takich parametrach sprawdza się znakomicie w codziennym użytkowaniu smartfona. Obsługa HDR10+ sprawia, że oglądanie filmów czy zdjęć to prawdziwa przyjemność. Również gry i aplikacje mobilne wyglądają świetnie na tym wyświetlaczu.

Dość kompaktowy jak na obecne standardy

W czasach, gdy flagowe modele mają coraz większe wyświetlacze, Galaxy S10e i jego 5,8 cala to wciąż dość kompaktowy rozmiar. Smartfon dobrze leży w dłoni, a obsługa jedną ręką nie stanowi problemu. To z pewnością zaleta dla wielu użytkowników.

Wady wyświetlacza w Galaxy S10e

Ekran w Samsungu Galaxy S10e - porównanie z innymi modelami

Brak Always On Display z powodu 60 Hz

Przez ograniczenie odświeżania ekranu do 60 Hz, w Galaxy S10e nie ma funkcji Always On Display, czyli stałego wyświetlania najważniejszych informacji na wygaszonym ekranie. Jest to dość istotny brak w stosunku do innych modeli z serii.

Tylko Full HD, gorszy niż w S10/S10+

Rozdzielczość Full HD+ w modelu S10e prezentuje się nieco gorzej na tle droższych wersji S10 i S10+, które mają ekrany QHD+. Przy tym samym rozmiarze zagęszczenie pikseli jest mniejsze, obraz nieco mniej ostry.

Dość duże ramki jak na 2019 rok

Mimo smuklejszych ramek niż w starszych modelach Samsunga, S10e wciąż ma dość spore "bródki" jak na smartfona z 2019 roku. Nowsze modele mają zdecydowanie bardziej minimalistyczne i symetryczne ramki wokół wyświetlacza.

Podsumowanie i opinia o ekranie

Ogólnie dobry wyświetlacz w tej klasie urządzeń

Podsumowując, ekran w Galaxy S10e prezentuje się bardzo dobrze jak na model ze średniej półki cenowej. Jakość wykonania matrycy AMOLED jest bez zarzutu, a parametry w zupełności wystarczające do komfortowego korzystania.

Ocena jakości wykonania i odwzorowania kolorów

Wyświetlacz charakteryzuje się świetnym odwzorowaniem kolorów, które są żywe i naturalne. Czerń jest głęboka, a kontrast wysoki, co przekłada się na atrakcyjny obraz. Jasność maksymalna pozwala na korzystanie nawet w ostrym słońcu.

Czy warto wybrać ten model ze względu na ekran?

Ze względu na ekran, Galaxy S10e jest godny polecenia dla wszystkich szukających kompaktowego smartfona z dobrą jakością wyświetlacza. Może nie jest to najlepszy ekran na rynku, ale w tej klasie urządzeń prezentuje się znakomicie.

Podsumowanie

Galaxy S10e oferuje bardzo dobry jakościowo wyświetlacz AMOLED w relatywnie kompaktowej obudowie. Nie jest to może najlepszy ekran na rynku, ale w tej klasie urządzeń wypada znakomicie. Żywe kolory, wysoki kontrast i dobra jasność sprawiają, że smartfon świetnie nadaje się do oglądania multimediów i grania. Przy stosunkowo niewielkiej przekątnej 5,8 cala, obsługa jedną ręką nie stanowi problemu. Jeśli szukasz kompaktowego flagowca z dobrym ekranem, Galaxy S10e będzie strzałem w dziesiątkę.

Najczęściej zadawane pytania

Ekran w Galaxy S10e ma przekątną 5,8 cala i rozdzielczość Full HD+ 2280 x 1080 pikseli. Jest to matryca Dynamic AMOLED z 10-bitową głębią kolorów, wsparciem HDR10+ i odświeżaniem 60 Hz.

Dzięki zastosowaniu technologii AMOLED kolory są żywe i naturalne, a czerń głęboka. Ekran pokrywa 131% gamy sRGB i 95% DCI-P3, więc odwzorowanie barw stoi na wysokim poziomie.

Maksymalna jasność ekranu w Galaxy S10e wynosi 800 nitów, dzięki czemu treści są dobrze widoczne nawet w ostrym, słonecznym świetle.

Niestety, ze względu na limit 60 Hz odświeżania, w modelu S10e nie ma funkcji Always On Display, w przeciwieństwie do droższych wersji S10 i S10+.

Przy obecnych trendach na coraz większe ekrany, Galaxy S10e z 5,8 cala wyświetlaczem wypada kompaktowo i dobrze leży w dłoni. Obsługa jedną ręką nie stanowi problemu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
  2. Walentynkowa promocja w Orange: Idealny prezent dla Ciebie i bliskiej osoby
  3. Apple iPhone 6S - porady dotyczące wymiany ekranu
  4. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
  5. Optimizacja CTR: Najnowsze wiadomości z branży.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amalia Czarnecka
Amalia Czarnecka

Jestem Amalia, i od zawsze interesuje mnie technologia, zwłaszcza ta związana z mobilnymi urządzeniami. Tutaj znajdziecie recenzje najnowszych modeli telefonów, rankingi popularnych marek, a także wiele porad dotyczących wyboru odpowiedniego smartfona oraz jego użytkowania.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły