Jak dbać o baterię w telefonie?
Jak dbać o baterię w telefonie?

Jak dbać o baterię w telefonie? To pytanie zadaje sobie praktycznie każdy użytkownik smartfona. Producenci nieustannie starają się o powiększanie pojemności baterii, aby raz naładowane mogły służyć nam jak najdłużej, jednak w końcu i tak przychodzi taki moment, kiedy musimy uzupełnić brakującą energię. Bateria w telefonie jak każda inna jego część z czasem ulega degradacji i zaczyna coraz słabiej przechowywać energię.

Aby jednak jak najdłużej powstrzymać niepotrzebne uciekanie energii można skutecznie zadbać o baterię i wydłużyć jej życie. Jednym ze sposobów jest np. zatrzymywanie aplikacji działających w tle, dzięki czemu oszczędzamy energię. Ponadto można regulować jasność ekranu, dzięki temu coraz większe wyświetlacze telefonów zużywają coraz mniej energii. Ważna jest również ładowarka z jakiej korzystamy. Wiele nowoczesnych ładowarek pozwala na szybsze ładowanie telefonów, a ponadto chroni baterie przed różnymi uszkodzeniami. Są jeszcze inne sposoby dzięki którym można skutecznie oszczędzać baterię i zdecydowanie efektywniej ją ładować.

Pierwsze ładowanie telefonu: kiedy?

Kiedyś panowało przekonanie, że baterię w telefonie należy „sformatować” zaraz po zakupie. Miało to polegać na trzykrotnym pod rząd rozładowaniu baterii i napełnieniu na 100%. Tak należało postępować w przypadku baterii niklowo-kadmowych, obecnie jednak wykorzystywane są akumulatory litowo-jonowe, które mają zdecydowanie inne wymagania. W ich przypadku nie potrzebne jest już tzw. formatowanie, bo wystarczy jedynie poczekać do rozładowania baterii, spokojnie ją naładować i cieszyć się korzystaniem z nowego smartfona. Najlepiej jest utrzymywać wartość naładowanej baterii na poziomie 12-90%. To najbardziej optymalne wartości dla nowoczesnych baterii. Lepiej nie dopuszczać do całkowitego rozładowania baterii i podłączyć ją do ładowania odpowiednio wcześniej. Nie ma jednak przeszkód, aby podładowywać baterię, gdy poziom energii spada, to nie wpływa bardzo negatywnie na jej wydajność. Telefon można pozostawić na całą noc do ładowania. Po osiągnięciu energii na poziomie 100% ładowanie automatycznie się zakończy – nie ma więc ryzyka uszkodzenia sprzętu.

Szybkie ładowanie: co to jest?

Szybkie ładowanie dostępne jest w niektórych najnowszych telefonach, wyposażonych w nowoczesne ładowarki. Dzięki nim możliwe jest uzupełnienie baterii nawet do 50% i więcej np. w 20 minut. Wiele osób myśli, że może się to negatywnie odbić na telefonie i jego baterii, jednak jest to w pełni bezpieczna, nowatorska technologia. Tak szybka możliwość ładowania praktycznie wyklucza ryzyko rozładowania telefonu i pozostania bez energii. To bardzo przydatna opcja, jeśli się spieszymy i potrzebujemy szybko uzupełnić energię w telefonie. Ładowanie w systemie Quick Charge lub USB Power Delivery wymaga jednak uruchomienia w telefonie specjalnej opcji, dzięki czemu można będzie szybciej uzupełnić energię. Najczęściej będzie ona dostępna w sekcji bateria i należy wówczas wejść w jej ustawienia i przestawić suwak na opcję np. „Szybkie ładowanie” w telefonach z indukcją znajdziemy jeszcze opcję „Szybkie ładowanie bezprzewodowe”.

6 błędów w ładowaniu telefonu, które popełniasz 

  1. Ładowanie telefonu w słońcu – każde wahanie temperatury bardzo niekorzystnie wpływa na stan baterii w telefonie. Nie powinno się ładować telefonu zarówno w pełnym słońcu jak i na mrozie. Optymalna temperatura dla baterii w telefonie to między 20, a 25 stopni Celsjusza. W czasie ładowania telefon dodatkowo się nagrzewa, przez co może ulec trwałemu uszkodzeniu.
  2. Ładowanie telefonu na parapecie – nie można zostawiać telefonu na parapecie, bo mogą działać na niego zbyt skrajne temperatury – ciepło słoneczne lub chłód płynący ze szczelin w oknach. Dodatkowo kaloryfery umieszczone pod oknem mogą negatywnie działać na telefon i jego baterię.
  3. Podłączanie telefonu do ładowarki na łóżku – lepiej jest ładować telefon umieszczając go na stabilnym, płaskim podłożu np. na szklanym stoliku, podłodze czy kuchennym blacie. Lepiej nie robić tego na miękkich powierzchniach np. na łóżku, poduszce itd.
  4. Podłączanie i odłączanie telefonu w trakcie ładowania – lepiej jest zaplanować ładowanie telefonu na noc, kiedy nie będziemy go używać i stale odłączać. Telefon szybciej się naładuje, jeśli podłączymy go na stałe na kilka godzin.
  5. Wykorzystywanie dowolnej ładowarki – wskazane jest, aby wykorzystywać do ładowania oryginalną ładowarkę dostarczoną od producenta. Jak to jednak bywa ładowarkę można zgubić, uszkodzić lub zdekompletować i wówczas jesteśmy zmuszeni kupić nową. Jeśli już tak się stanie wybierajmy ładowarki zastępcze dobrej jakości i z odpowiednimi atestami.
  6. Pozostawienie włączonych wszystkich funkcji – podczas ładowania najlepiej jest wyłączyć wszystkie niepotrzebne funkcje, np. lokalizację lub Wi-fi. Oprócz tego można jeszcze przyciemnić ekran, wyłączyć niepotrzebne aplikacje, a nawet przełączyć telefon chociaż na trochę na tryb samolotowy, dzięki czemu bateria naładuje się zdecydowanie szybciej.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl