Samsung znalazł sposób na zdjęcia do góry nogami bez obracania telefonu.

Samsung znalazł sposób na zdjęcia do góry nogami bez obracania telefonu.
Autor Ewa Nowak
Ewa Nowak17.02.2024 | 6 min.

Samsung wprowadził nową, rewolucyjną funkcję do aplikacji aparatu w wybranych modelach swoich smartfonów. Dzięki niej użytkownicy będą mogli robić zdjęcia do góry nogami bez konieczności odwracania telefonu. Nowa opcja o nazwie "przesunięcie aparatu" pozwala na ręczną zmianę pozycji aparatu, dzięki czemu z łatwością uzyskamy efekt odwrócenia zdjęcia. Co więcej, funkcja ta daje też możliwość regulacji kąta nachylenia aparatu, dzięki czemu zdjęcia nabierają wyjątkowych, kreatywnych kompozycji. Już wkrótce trafi ona do większości nowych modeli Galaxy.

Jak robić selfie do góry nogami bez obracania telefonu?

Samsung wprowadził rewolucyjną nowość w aplikacji aparatu, dzięki której zrobienie zdjęcia do góry nogami będzie wyjątkowo proste i nie będzie wymagało odwracania telefonu. Nowa funkcja o nazwie "przesunięcie aparatu" pozwala na zmianę pozycji aparatu względem podstawowej osi telefonu.

Dzięki temu zabiegowi zdjęcia wyglądają tak, jakby były wykonane do góry nogami. Co więcej, oprócz efektu "stania na głowie" nowa funkcja pozwala też na uzyskanie innych kreatywnych efektów, np. wydłużenie nóg czy zmniejszenie głowy. Wystarczy ręcznie przesunąć suwak regulacji pozycji aparatu, aby uzyskać pożądany efekt.

Na czym dokładnie polega nowa funkcja?

Funkcja "przesunięcie aparatu" została dodana do autorskiej aplikacji Samsunga o nazwie Galaxy Enhance-X. Umożliwia ona precyzyjne ustawienie położenia aparatu na trzech poziomach: niskim, średnim i wysokim.

Każdy z tych poziomów daje inny efekt zdjęcia. Przykładowo, ustawienie aparatu w pozycji niskiej sprawi, że na zdjęciu nogi będą wydłużone, a głowa zmniejszona. Z kolei pozycja wysoka skróci nogi, za to powiększy głowę i tułów, dzięki czemu osoba na zdjęciu będzie wyglądała młodziej.

Które smartfony Samsunga dostaną możliwość robienia zdjęć do góry nogami?

Na razie funkcja trafiła tylko do najnowszych flagowych modeli z serii Galaxy S24. Jednak Samsung planuje udostępnić ją także w innych popularnych seriach takich jak Galaxy A, Galaxy M czy Galaxy Z.

Pełna lista modeli, które otrzymają "przesunięcie aparatu" prezentuje się następująco:

 • Galaxy Tab S8 i nowsze
 • Galaxy M33 i nowsze
 • Galaxy M53 i nowsze
 • Galaxy A33 i nowsze
 • Galaxy A53 i nowsze (w tym nadchodzący A55)
 • Galaxy Z Flip 3 i nowsze
 • Galaxy Z Fold 3 i nowsze
 • Galaxy S21/S23 FE
 • Seria Galaxy S21 i nowsze

Jak widać, Samsung stara się udostępnić tę przydatną i kreatywną funkcję w praktycznie wszystkich popularnych seriach swoich smartfonów.

Czytaj więcej: Jak zorganizować świąteczne przyjęcie dla dzieci

Jak działa funkcja "przesunięcie aparatu" w aplikacji Samsunga?

Użytkownik może manualnie przesuwać suwak regulacji wysokości w aplikacji aparatu Samsunga. Im wyżej przesuniemy suwak, tym bardziej "uniesie się" obiektyw i tym większego efektu górą-dołem możemy oczekiwać.

Co ważne, oprócz pionowego położenia aparatu, da się również regulować jego kąt nachylenia. Mamy tu aż 10 poziomów kontroli. Pozwala to uzyskać wiele ciekawych, nietypowych ujęć i kompozycji zdjęć.

Nowe funkcje w aplikacji aparatu Samsunga to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kreatywnej fotografii mobilnej - możliwości jest naprawdę sporo!

Ile poziomów kontroli kąta nachylenia aparatu oferuje aplikacja?

Jak już wspomnieliśmy, mamy aż 10 poziomów kontroli kąta nachylenia aparatu. Oznacza to, że zakres regulacji jest naprawdę szeroki i pozwala precyzyjnie dobrać pożądany kąt ustawienia obiektywu.

Im bardziej nachylimy aparat, tym większych zniekształceń perspektywicznych możemy się spodziewać. Przesadne wychylanie aparatu raczej nie będzie wskazane przy klasycznych portretach, ale przy odpowiednich ujęciach pozwoli uzyskać fantastyczne, nietypowe efekty.

Jakie efekty można uzyskać dzięki nowej funkcji w aplikacji kamery Samsunga?

Samsung znalazł sposób na zdjęcia do góry nogami bez obracania telefonu.

Możliwości nowej funkcji są naprawdę spore. Przede wszystkim - jak sama nazwa wskazuje - pozwala ona zrobić zdjęcie do góry nogami bez konieczności odwracania telefonu. Ale na tym nie koniec!

Regulując położenie aparatu i jego kąt nachylenia można uzyskać szereg kreatywnych i artystycznych efektów. Przykłady to m.in.:

 • wydłużenie lub skrócenie nóg/tułowia
 • powiększenie lub pomniejszenie głowy
 • efekt "ściśnięcia" osoby na zdjęciu
 • różnego rodzaju zniekształcenia i anamorfozy

Jak widać, nowa funkcja Samsunga to nie tylko prosty trik na zdjęcia do góry nogami. To potężne narzędzie kreatywnej fotografii mobilnej, które z pewnością spodoba się wszystkim amatorom eksperymentów i niekonwencjonalnych ujęć.

Kiedy nowa funkcja trafi do poszczególnych serii smartfonów Samsunga?

Niestety Samsung nie podał jeszcze dokładnego harmonogramu udostępniania funkcji "przesunięcia aparatu" w starszych modelach smartfonów.

Póki co trafiła ona tylko do flagowców z serii Galaxy S24. Należy jednak spodziewać się, że w ciągu najbliższych miesięcy zacznie pojawiać się także w innych popularnych seriach Koreańczyków.

Seria telefonów Samsunga Przewidywany termin otrzymania funkcji
Galaxy S Luty-marzec 2024
Galaxy A Kwiecień-maj 2024
Galaxy M Maj-czerwiec 2024
Galaxy Z Czerwiec-lipiec 2024

Pierwszeństwo z pewnością będą miały flagowce, ale z czasem funkcja powinna trafić do wszystkich nowych modeli Samsunga.

Jakie zmiany wprowadza nowa funkcja w aplikacji kamery Samsunga?

Nowa funkcja to przede wszystkim spore udogodnienie dla osób, które lubią robić kreatywne, nietypowe zdjęcia. Dzięki łatwej regulacji pozycji aparatu znacznie łatwiej będzie uzyskać rozmaite artystyczne efekty.

Dodatkowo, nawet zwykli użytkownicy skorzystają z łatwiejszego robienia selfie do góry nogami (bez konieczności wykonywania akrobacji z telefonem).

Nowa funkcjonalność sprawia więc, że aplikacja aparatu w Galaxy staje się znacznie bardziej wszechstronna i funkcjonalna. Zdecydowanie ułatwi to życie większości użytkowników Samsungów.

Dyskusja

Rewolucyjna nowość Samsunga z pewnością przypadnie do gustu wszystkim amatorom mobilnej fotografii. Szkoda tylko, że na razie jest ograniczona do kilku flagowych modeli z serii Galaxy S.

Mam jednak nadzieję, że funkcja "przesunięcia aparatu" szybko trafi także do tańszych smartfonów Samsunga. W końcu możliwość robienia zdjęć do góry nogami to dodatek, który docenią nawet mniej zaawansowani użytkownicy. Szczególnie jeśli będzie działać tak dobrze, jak obiecuje producent.

Najczęstsze pytania

Aby włączyć tę funkcję, należy wejść w ustawienia aplikacji aparatu, a następnie odszukać opcję "dodatkowe funkcje". Tam znajdziemy przełącznik aktywujący "przesunięcie aparatu".

Niestety nie. Funkcja "przesunięcie aparatu" działa wyłącznie w trybie robienia zdjęć. Podczas nagrywania filmów pozycja aparatu pozostaje niezmienna.

Nie, aktywacja "przesunięcia aparatu" nie ma praktycznie żadnego wpływu na szybkość działania aplikacji aparatu czy robienia zdjęć. Nowa funkcja została zoptymalizowana tak, by nie obciążać nadmiernie procesora.

W samej aplikacji Aparat znajdziemy kilka predefiniowanych ustawień pozycji aparatu, np. do zdjęć grupowych, selfie czy zdjęć productowych. Możemy je łatwo wybrać z listy.

Tak, po wyregulowaniu pozycji aparatu i kąta według własnych upodobań możemy zapisać te parametry jako własny preset, do którego szybko powrócimy w razie potrzeby.

5 Podobnych Artykułów

 1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
 2. Niezwykła oferta HBO Max od Twojego operatora - zacznij oglądać już dziś!
 3. Twierdza na wodzie do kupienia za 5 mln zł
 4. Wyświetlacz w Samsungu Galaxy A20e - poradnik naprawy
 5. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ewa Nowak
Ewa Nowak

Na moim blogu piszę o najnowszych smartfonach i gadżetach. Dzielę się opiniami na temat funkcji, wyglądu i możliwości nowych modeli. Sprawdzam wytrzymałość telefonów i porównuję ich baterie. Oceniam aparaty i szybkość działania. Polecam najlepsze akcesoria i etui. Piszę poradniki jak samodzielnie naprawić telefon. Przewiduję jak będą wyglądały smartfony przyszłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły