Kto jest tym tajemniczym więźniem, który rzekomo ma 43 mld dolarów?

Kto jest tym tajemniczym więźniem, który rzekomo ma 43 mld dolarów?
Autor Amalia Czarnecka
Amalia Czarnecka02.05.2024 | 4 min.

Chyba większość z nas kojarzy doniesienia o aresztowaniu założyciela słynnej giełdy kryptowalut Binance. Changpeng Zhao został właśnie skazany na 4 miesiące więzienia i gigantyczną grzywnę 50 mln dolarów. Choć kara może nie wydawać się zbyt surowa, zakończyła wieloletnią karierę jednego z pionierów branży kryptowalut, którego majątek szacuje się na 43 miliardy dolarów. Ale czy tak ogromne bogactwo przydatne będzie w więzieniu?

Były szef Binance trafił do więzienia na cztery miesiące

Changpeng Zhao, założyciel i były prezes giełdy kryptowalut Binance, został skazany na cztery miesiące więzienia. Choć kara może nie wydawać się specjalnie surowa, jest to wstrząs dla branży kryptowalut, której Zhao był jedną z kluczowych postaci. Co więcej, najbogatszy więzień w historii musi również zapłacić 50 milionów dolarów grzywny.

Zhao został uznany winnym nieprzestrzegania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i łamania międzynarodowych sankcji finansowych. Binance, największa giełda kryptowalut na świecie, miała nie zgłosić ponad 100 tysięcy podejrzanych transakcji, w tym tych związanych z przestępstwami takimi jak wykorzystywanie seksualne dzieci, handel narkotykami i finansowanie terroryzmu.

Choć władze Binance przyznały się do zaniedbań, a sam Zhao wziął winę na siebie, nie zmienia to faktu, że najbogatszy skazaniec w historii przez lata prowadził działalność niezgodną z prawem. Teraz za to zapłacił, a gigant kryptowalutowy musi się zreformować.

 • Były prezes Binance został skazany na cztery miesiące więzienia
 • Musi również zapłacić 50 milionów dolarów grzywny
 • Zarzuty obejmowały pranie brudnych pieniędzy i łamanie sankcji
 • Binance nie zgłosiła ponad 100 tysięcy podejrzanych transakcji

Porównanie wyroku z innym skazańcem z branży kryptowalut

Wyrok dla Zhao nie jest pierwszym tego typu przypadkiem w branży kryptowalutowej. W marcu tego roku Sam Bankman-Fried, były szef upadłej giełdy kryptowalut FTX, został skazany na 25 lat więzienia. Oskarżono go o kradzież miliardów dolarów należących do klientów FTX.

Choć okres 25 lat wydaje się zdecydowanie dłuższy niż cztery miesiące, to wyrok Zhao jest bez precedensu. Nigdy wcześniej najbogatsza osoba w wiezieniu nie miała majątku szacowanego na 43 miliardy dolarów. Dla porównania, majątek Bankman-Frieda wyceniano na "zaledwie" 26 miliardów dolarów.

Oba wyroki są jednak oznaką zaostrzania regulacji dotyczących kryptowalut i świadczą o tym, że władze nie będą już tak łatwo tolerować nielegalnych praktyk w tej branży. Choć dla niektórych może to być sygnał do opuszczenia tego rynku, dla innych może to być szansa na wprowadzenie większej przejrzystości i zbudowanie prawdziwego bogactwa w sposób zgodny z prawem.

Czytaj więcej: Ile dostaniesz za stary telefon? Będziesz zaskoczony nową ceną

Przyczyny i zarzuty postawione byłemu prezesowi Binance

Zdjęcie Kto jest tym tajemniczym więźniem, który rzekomo ma 43 mld dolarów?

Głównym zarzutem wobec Zhao i Binance było nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Giełda miała nie zgłosić ponad 100 tysięcy podejrzanych transakcji, w tym tych związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, handlem narkotykami i finansowaniem terroryzmu.

 • Binance nie zgłosiła ponad 100 tysięcy podejrzanych transakcji
 • Transakcje te obejmowały przestępstwa takie jak handel narkotykami i wykorzystywanie dzieci
 • Zhao został również oskarżony o stworzenie strategii zakładającej łamanie przepisów

Ponadto amerykański regulator CFTC (Commodity Futures Trading Commission) oskarżył Zhao o stworzenie strategii zakładającej łamanie ustawy o handlu kontraktami terminowymi. Były prezes Binance miał świadomie ignorować przepisy w celu maksymalizacji zysków.

Choć Zhao przyznał się do części zarzutów, a Binance zapłaciła ponad 4,3 miliarda dolarów kary, to nie uchroniło go to przed karą więzienia. Wyrok jest sygnałem, że władze zdecydowanie zaostrzyły swoje podejście do branży kryptowalutowej, która przez lata działała w szarej strefie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Refabrykowane smartfony - najlepsze modele
 2. Twierdza na wodzie do kupienia za 5 mln zł
 3. Wyświetlacz w Samsungu Galaxy A20e - poradnik naprawy
 4. Ekran w Huawei P20 Lite - porady dotyczące wymiany
 5. Razer prezentuje niesamowite nowości: świetliste i wibracyjne!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amalia Czarnecka
Amalia Czarnecka

Jestem Amalia, i od zawsze interesuje mnie technologia, zwłaszcza ta związana z mobilnymi urządzeniami. Tutaj znajdziecie recenzje najnowszych modeli telefonów, rankingi popularnych marek, a także wiele porad dotyczących wyboru odpowiedniego smartfona oraz jego użytkowania.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły